Położona na kilku wyspach w Helsinkach jedna z największych twierdz na świecie przyciąga setki tysięcy turystów.
Suomenlinna zaczęła powstawać w 1748 roku, w czasie szwedzkiego panowania w Helsinkach. Jej twórcą był hrabia Augustyn Ehrensvärd. Została nazwana Sveaborg (‘szwedzka twierdza’) i miała za zadanie bronić miasta od strony morza. W 1808 roku twierdza przeszła w ręce Rosjan, którzy rozbudowali ją znacznie, rozszerzając na kolejne wyspy, tworząc baraki dla żołnierzy i stawiając prawosławny kościół. W 1918 roku, niedługo po odzyskaniu niepodległości przez Finlandię, twierdzy nadano nazwę Suomenlinna, co oznacza ‘fiński zamek’. Dzisiaj jest to wspaniałe miejsce do zwiedzania z całą rodziną, siedziba kilku muzeów, miejsce z uroczymi alejkami, restauracjami i kafejkami. Stanowi jedną z największych atrakcji Finlandii, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do twierdzy można dostać się jedynie drogą wodną. Stałe połączenie promowe z Rynku w Helsinkach utrzymywane jest przez cały rok, w sezonie letnim z regularnością co 20 minut. Sam rejs trwa około 15 minut i sam w sobie jest też atrakcją. Do zwiedzania Suomenlinny nie są potrzebne bilety, dostępna jest przez cały rok. Żeby ją obejść potrzeba około 1,5 godziny, trzeba więc pamiętać o wygodnych butach. Większość murów jest niezabezpieczona, trzeba zatem pilnować dzieci. Są tu też tunele, które można zwiedzać tylko na własną odpowiedzialność, warto więc uważać. Pośrodku twierdzy znajduje się czynne w sezonie letnim Visitor Center z informacją. Stąd też wyruszają wycieczki z przewodnikiem (trwają około godziny, dostępne m.in. w języku angielskim, w wakacje dostępne codziennie, poza nimi tylko w weekendy). Na terenie twierdzy działa hostel, można też wynająć apartament.
Zwiedzanie i atrakcje Twierdza Suomenlinna Helsinki
Najlepszym sposobem zwiedzania Suomenlinny (poza wycieczką z przewodnikiem) jest spacer szlakiem Blue Route (‘niebieska droga’), który przechodzi przez najważniejsze punkty. Ustawione są przy niej tablice informacyjne opisujące historię poszczególnych obiektów. Blue Route zaczyna się na głównym nabrzeżu, przy barakach wybudowanych przez Rosjan w XIX wieku. Dzisiaj mieści się tu restauracja z browarem, a także informacja turystyczna, w której można za darmo pobrać mapę twierdzy m.in. w języku angielskim (dostępna też wersja dla dzieci). Dalej zobaczyć można kwaterę rosyjskich kupców, Wielki Dziedziniec z grobowcem Augustyna Ehrensvärda, jeden z najstarszych w Europie suchych doków, kościół prawosławny z XIX wieku przemianowany na luterański i Bastion Zander, na którym znajduje się dobry punkt widokowy. Szlak kończy się przy Królewskiej Bramie z mostem zwodzonym, wybudowanej przez Szwedów w miejscu, gdzie zakotwiczyła łódź króla Adolfa Fryderyka podczas inspekcji.
Muzea
Na terenie Suomenlinny działa aż 6 muzeów. Główną rolę odgrywa Suomenlinna Museum dokumentujące historię fortecy. Co pół godziny jest tu wyświetlany krótki film. W siedzibie komendanta działa Ehrensvärd Museum ukazujące dzieje twierdzy za szwedzkiego panowania. Muzeum Militarne to miejsce, w którym prezentowane jest życie fińskich żołnierzy w trakcie pokoju i wojny, ich mundury, uzbrojenie, działa i czołgi. Oprócz eksponatów można tu zobaczyć też multimedialne prezentacje. Do jednych najpopularniejszych atrakcji twierdzy należy łódź podwodna Vesikko z czasów II wojny światowej. Zwiedzając ten okręt-muzeum można uzmysłowić sobie, w jakich warunkach pracowała 20-osobowa załoga. Jest tu jeszcze Muzeum Zabawek gromadzące zabawki pochodzące z czasów od XIX wieku do lat 60-tych XX wieku oraz Muzeum Urzędu Celnego dokumentujące pracę fińskich celników i szmuglerów.
Sprawdź również: Helsinki - atrakcje dla dzieci
Godziny otwarcia Twierdza Suomenlinna Helsinki
Twierdza jest otwarta do zwiedzania przez cały rok. Większość muzeów jest otwarta od 10.00 do 18.00 w sezonie letnim. W sezonie zimowym otwarte jest Visitor Center między 10.00 a 16.00 oraz Suomenlinna Museum między 10.30 a 16.30, a także niektóre punkty gastronomiczne.
#FeelFinair #Helsinki #HelsinkiAirport