zdjęcie: Tirol Tourist Board
Wysokogórski Tyrol to prawdziwy raj dla rodzin z dziećmi. Ciekawych miejsc i atrakcji jest tu tyle, że maluchy mogą nie zdążyć odwiedzić ich wszystkich. Przekonajcie się sami, dlaczego to idealny region na rodzinne ferie czy wakacje.
Region Tyrolu w Austrii znany jest głównie z doskonałych warunków do uprawiania turystki górskiej i sportów zimowych. Majestatyczne Alpy uznawane są jedne z najpiękniejszych gór na świecie, a tutejsze widoki potrafią chwytać za serce. Ale Tyrol to nie tylko forsujące wycieczki w wysokie góry i sportowa rywalizacja, to także wspaniała przyroda, mnóstwo spokojnych malowniczych zakątków, małe sielskie miejscowości, lokalne tradycje, klimatyczne chaty, zamki i inne zabytki. Do tego działa tu też sporo spektakularnych, nowoczesnych atrakcji, które na pewno spodobają się najmłodszym i sprawią, że czas spędzony w Tyrolu cała rodzina zapamięta na długo.
autor zdjęcia: Olaf Unverzart
W Tyrolu zobaczyć można prawdziwe cuda natury. Różnorodność przyrodnicza regionu jest naprawdę ogromna. Podczas wycieczek krajobraz potrafi zmieniać się w mgnieniu oka, ujawniając coraz to nowe oblicza. Nie brakuje tu wspaniałych miejsc, które dostępne są także dla maluchów. Tyrol to jeden z nielicznych regionów, w których w trakcie górskiej wędrówki lub na jej końcu można ochłodzić się w krystalicznie czystych wodach. Dużą frajdę sprawia wizyta nad Achensee – największym jeziorem w Tyrolu. Oprócz kąpielisk z doskonałą infrastrukturą czekają tu też inne atrakcje – rejs parowcem oraz przejażdżka najstarszą w Europie parową koleją zębatą. Poza tym są tu też świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Oczywiście pięknych jezior w Tyrolu jest znacznie więcej, żeby wymienić tylko położone na wysokości 1590 m n.p.m. Obernberger, które składa się z dwóch mniejszych jezior łączących się w całość przy wysokim stanie wody, Schwarzsee w Kitzbühel z wypożyczalnią sprzętu wodnego, czy jezioro Hög w Serfaus, gdzie znajduje się też wodny park zabaw Murmliwasser. Podobny obiekt działa również w Hochsöll – to Hexenwasser, czyli zaczarowany tor wodnych przeszkód.
autor zdjęcia: Josef Mallaun
Poza tym przez Tyrol przepływa wiele tak czystych strumieni i potoków, że można z nich pić wodę bezpośrednio. Na niektórych można uprawiać rafting czy canyoning, a wzdłuż innych prowadzą malownicze szlaki turystyczne – np. przez dolinę Ötztal, którą można dojść aż do lodowca, albo przez dolinę rzeki Lech, która kończy się tamą w Füssen. Niezwykłe wrażenie robią też tyrolskie wodospady – Umbalfälle w miejscowości Prägraten we Wschodnim Tyrolu, wodospad Grawa w dolinie Stubaital, czy największy w całym Tyrolu wodospad Stuibenfall w dolinie Ötztal. Przy wszystkich znajdują się platformy widokowe.
Ogromne bogactwo przyrody Tyrolu przejawia się także w potężnych lodowcach. Na Sölden, Kaunertal, Pitztal i Stubai sezon narciarski trwa przez cały rok, a na Hintertux przez cały rok! Ale nie tylko zapaleni narciarze docenią majestatyczne piękno lodowców. Na Pitztal można wjechać kolejką gondolową Gletscher Express. Żadna inna kolejka w Austrii nie wywozi pasażerów na taką wysokość – aż 3440 m n.p.m. Działa tutaj też Cafe 3440 – najwyżej położona kawiarnia z tarasem panoramicznym. Wspaniałe widoki zapewnia też platforma widokowa Top of Tyrol położona na lodowcu Stubai na wysokości 3210 m n.p.m. Z kolei na Sölden odbywają się festiwale muzyczne i multimedialne pokazy, podczas których ściana lodowca służy za ekran.
zdjęcie: Tirol Tourist Board
Dla ochrony tyrolskiej przyrody ustanowiono 5 parków krajobrazowych. Działają tu także instytucje edukacyjne związane z naturą. Najwyżej położone w Europie Alpejskie Zoo w Innsbrucku prezentuje dzikie zwierzęta żyjące w Alpach – łącznie ponad 2000 osobników. Natomiast w Galtür odwiedzić można niezwykłe Alpinarium, które pokazuje niszczącą siłę lawiny. Co ciekawe, Alpinarium jest częścią zbudowanej tu zapory przeciwlawinowej.
zdjęcie: Tirol Tourist Board
Tyrol to także miejsce z bogatą kulturą, licznymi zabytkami i muzeami. Najwięcej jest ich w stolicy regionu – Innsbrucku. Na jednej z najpiękniejszych starówek w Austrii zobaczymy symbol miasta – „Złoty dach”, czyli jedyny w swoim rodzaju budynek, który pokrywa blisko 3 tysiące pozłacanych miedzianych dachówek pięknie mieniących się w słońcu. Powstał z okazji ślubu cesarza Maksymiliana I z Biancą Marią Sforzą. Obecnie mieści się tu muzeum. Ale w Innsbrucku są i inne równie imponujące obiekty – kolej linowa Nordkettenbahn, która z centrum miasta wynosi pasażerów na wysokość ponad 2000 m n.p.m. czy kolej linowa Hungerburgbahn stanowiącą środek transportu po mieście, przekraczająca rzekę Inn. Stacje tej kolejki zaprojektowała znana architekt – Zaha Hadid. Jej dziełem jest też nowa wieża legendarnej skoczni narciarskiej Bergisel, na której co roku odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Niedaleko Bergisel znajduje się muzeum Tyrol Panorama, w którym można podziwiać panoramiczny obraz „Riesenrundgemälde” o powierzchni 1000 m2. To konstrukcja podobna do świetnie znanej „Panoramy Racławickiej”. Przedstawia bitwę o wolność Tyrolu z 1809 roku, ale co najważniejsze, została umieszczona dokładnie w miejscu, w którym się ona odbyła. Przejściem podziemnym można stąd dojść do Muzeum Piechoty Carskiej Kaiserjägermuseum. Równie efektownie prezentuje się kościół Hofkirche nazywany „kościołem czarnych figur” ze względu na 28 posągów z brązu otaczających znajdujący się tutaj cesarski grobowiec, który jednak pozostał pusty.
zdjęcie: Tirol Tourist Board
W Innsbrucku warto odwiedzić z dziećmi też tutejsze zamki – niezwykle istotny w dziejach Austrii zamek cesarski Hofburg z XIV wieku, w którym można zwiedzać efektowne apartamenty czy salę balową, oraz zamek Ambras, gdzie znajduje się pokaźna kolekcja pamiątek po rodzie Habsburgów, niezwykle cenne dzieła sztuki oraz wyjątkowo bogato zdobioną salę hiszpańską. Zamków w Tyrolu jest jednak znacznie więcej. W zamku Bruck w Lienz zobaczyć można wartościową kolekcję obrazów, w zamku Landeck dzieci mogą bawić się w poszukiwaczy skarbów, a w zamku Ehrenberg przenieść się w czasy rycerzy i dam. Z zamku Ehrenberg do fortu Claudia przejść można najdłuższym na świecie wiszącym mostem – Highline 179 o długości 406 m. Wspaniałe widoki i emocje gwarantowane. W Tyrolu są jeszcze i inne rekordowe obiekty – w twierdzy Kufstein zobaczyć można największe na świecie organy, których piszczałki umieszczone są w dachu i dzięki temu ich dźwięk można usłyszeć nawet z odległości 10 km. Historię Tyrolu, nawet tę najdawniejszą, można zresztą poznawać też w dolinie Ötztal, w Wiosce Ötziego, powstałej w miejscu, w którym znaleziono szczątki człowieka sprzed 3000 lat. Na miejscu dzieci mogą poznawać zwyczaje i życie codzienne ludzi pierwotnych, a także bawić się na placu zabaw i zobaczyć zwierzątka z czasów Ötziego, m.in. tury.
autor zdjęcia: Bernhard Aichner
Tyrol to także wiele nowoczesnych miejsc rozrywki i zabawy, które z pewnością przypadną do gustu maluchom i ich rodzicom. Wyjątkowo bogata jest tu oferta term i aquaparków, które stoją na bardzo wysokim poziomie. W termach w Ehrenberg można korzystać z całorocznego basenu zewnętrznego i strefy zabawy, w Aquaparku Wave w Wörgl znajdziemy kompleks zjeżdżalni i jedną z największych w Europie saun, a centrum wodne Olimpia Seefeld zaskakuje swoim rozmachem i wyborem basenów krytych, odkrytych i rozbudowaną strefą wellness. Poza tym w Längenfeld działa największy w Tyrolu kompleks term – Aqua Dome z charakterystycznymi basenami zewnętrznymi w kształcie waz i miejscem zabaw dla dzieci – statkiem ze zjeżdżalniami „Alpejska Arka Noego”. Nie można też zapomnieć o największym w Austrii kompleksie rozrywkowym Area 47 w dolinie Ötztal. Poza kompleksem kąpielisk utworzonym na tutejszych jeziorach jest tu też ściana wspinaczkowa, kolejka tyrolska, zjeżdżalnia grawitacyjna, ogromna huśtawka, tor gokartowy i wiele innych atrakcji. Równie dużo emocji dostarcza przejażdżka Alpine Coasterem – największą w tym rejonie kolejką górską w pobliżu Imst.
zdjęcie: Tirol Tourist Board
Kolejną nietuzinkową atrakcją Tyrolu jest Świat Kryształków Swarovskiego w Wattens, gdzie znajduje się też fabryka jednej z najbardziej popularnych firm produkujących ozdoby. To prawdziwy turystyczny hit Austrii, odwiedzany rocznie przez blisko milion gości. Wystawa kryształów została świetnie wkomponowana w otaczającą przyrodę, a samo wejście, którego strzeże niezwykły olbrzym tworzy magiczną atmosferę. W środku podziwiać można m.in. kryształowy teatr, katedrą, a także największy na świeci kryształ. Jeśli jednak komuś wciąż mało byłoby bogactwa, może odwiedzić kopalnię srebra w Schwaz.
autor zdjęcia: Bernhard Aichner
To oczywiście tylko niektóre z wspaniałych atrakcji dla dzieci, jakie znaleźć można w Tyrolu. Zimą na rodziny z dziećmi czeka także mnóstwo ośrodków narciarskich doskonale dostosowanych do ich potrzeb. Jest tu mnóstwo świetnie przygotowanych tras narciarskich i saneczkarskich, odpowiednich także dla maluchów, wspaniałe kolejki górskie i wiele, wiele innych.
autor zdjęcia: Robert Pupeter
Czytaj również: Tyrol na narty i sanki!