zdjęcie: Tirol Tourist Board
Najpopularniejszy region w Alpach ma turystom wiele do zaoferowania zarówno latem, jak i zimą.
Austriacki Tyrol to przede wszystkim potężne pasma górskie z ponad 500 szczytami o wysokości powyżej 3000 m n.p.m., malownicze doliny, blisko 25000 km szlaków turystycznych i ponad 80 ośrodków narciarskich z 3000 km tras narciarskich, około 200 ścieżek tematycznych, górskie trasy rowerowe i drogi wspinaczkowe. To także liczne muzea, zabytki i parki krajobrazowe. Ze względu na wspaniałe warunki naturalne turystyka kwitnie tu niemal w każdym miejscu już od ponad 150 lat. Doskonale rozbudowana infrastruktura z mnóstwem hoteli, pensjonatów i atrakcji turystycznych jest doceniana przez podróżników z całego świata. Latem przyjeżdżają tutaj na górskie wycieczki, zimą na narty.
autor zdjęcia: Bernhard Berger
Wspólnie z regionem Trydent-Górna Adyga, leżącym obecnie w granicach Włoch, Tyrol stanowił kiedyś jedną całość. Dlatego też do dziś przenika się tu kilka kultur, społeczności i języków, a różnorodność ta stanowi skarb regionu. Charakterystyczna tyrolska muzyka ludowa (z jodłowaniem) i stroje są rozpoznawalne wszędzie. Tyrol austriacki jest trzecim co do wielkości krajem związkowym w Austrii, składa się z 5 głównych regionów geograficznych: Oberland, Unterland, Innsbruck, Außerfern oraz Tyrol Wschodni. Dzielą się one jeszcze na mniejsze podregiony i powiaty, a każdy może zaoferować wspaniałe krajobrazy i atrakcje turystyczne. Przez niemal cały Tyrol przebiega dalekobieżny szlak górski Adlerweg (Orli Szlak), który ma aż 1480 km długości.
autor zdjęcia: Bernd Uhlig
Najważniejszym ośrodkiem w Tyrolu jest Innsbruck, mający status miasta statuarnego. Posiada niezwykle wartościowe zabytki, jak charakterystyczny „Złoty dach”, pałac cesarski Hofburg czy zamek Ambras. Warto odwiedzić też tutejsze muzea i teatry. Innsbruck to również miasto sportów zimowych – aż dwa razy były tu organizowane zimowe igrzyska olimpijskie. Działa tu też słynna skocznia narciarska Bergisel, na której odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni, oraz kolejka Nordkettenbahn, dzięki której z centrum miasta można dostać się w region narciarski Nordkette na wysokość ponad 2000 m. W okolicy jest wiele ośrodków sportów zimowych i liczne trasy zjazdowe i biegowe. Warto też wybrać się nad piękne jeziora – Lanser See i Badesee Mieming.
zdjęcie: Tirol Tourist Board
Bardzo popularny wśród turystów jest też rejon Achensee, głównie za sprawą największego w Tyrolu jeziora Achen. Doskonale nadaje się ono do uprawiania sportów wodnych, ale dużą atrakcją jest też rejs prawdziwym parowcem. Wokół jeziora jest kilka miejscowości turystycznych, takich jak Achenkirch, Maurach, Pertisau, Steinberg czy Wiesing, szlaki piesze i rowerowe, pola golfowe, trasy narciarskie i wyciągi. Ciekawostką jest wytwarzany tu olej kamienny Tiroler Steinöl, który doczekał się nawet własnego muzeum. Warto przyjechać nad Achen w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy organizuje się tu szopki i jarmarki.
zdjęcie: Tirol Tourist Board
Kitzbühel jest jednym z najbardziej znanym ośrodków narciarskich w Austrii. Jednak poza licznymi trasami i wyciągami miasto znane jest także z wspaniałych restauracji, sklepów i butików, oraz dopełniających atmosferę modnego kurortu klubów nocnych skupionych wokół starówki. W Kitzbühel oraz w okolicy znajduje się też wiele pół golfowych.
autor zdjęcia: Jens Schwarz
W regionie Kufstein malownicze szlaki turystyczne, jak i trasy narciarskie nie należą do zbyt trudnych, dlatego można polecić je rodzinom z dziećmi oraz osobom starszym. Jest tu też sporo szlaków rowerowych. Poza tym można korzystać tu z wielu regionalnych atrakcji kulturalnych, jak Festiwal Tyrolski w Erl, „Lato z operetką” w scenerii twierdzy Kufstein czy Misterium Męki Pańskiej w Thiersee. Warto też odwiedzić zoo w Ebbs i tutejsze jeziora – Hechtsee, Stimmersee, Thiersee i Bananensee. Z kolei Bad Häring to jeden z najbardziej uznanych ośrodków leczniczych w Austrii. Ciekawostką jest odbywająca się w Kufstein 30 grudnia impreza zwana „Przedsylwestrem” (Vorsilvester).
autor zdjęcia: Bernhard Aichner
Okolice Imst doskonale nadają się na rekreacyjne rodzinne wycieczki piesze i rowerowe. Podobnie jest z trasami narciarskimi w ośrodku Imster Bergbahnen. Nie brak tu jednak również atrakcji dla amatorów bardziej wymagających sportów – są tu liczne ścieżki wspinaczkowe i hale bulderingowe, które pozwalają odkrywać uroki wspinaczki przy każdej pogodzie. Organizuje się tu też rafting. Sporo emocji dostarcza również przejazd Alpine Coasterem – najdłuższą na świecie alpejską kolejką górską o długości 3,5 km. Karnawałowy pochód Schemenlaufen w Imst to miejscowa tradycja w najlepszym wydaniu – został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Tutaj powstało też stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.
autor zdjęcia: Bernhard Aichner
Swoistą bramę do Tyrolu stanowi region Reutte, objęty w dużej mierze parkiem krajobrazowym. Leży przy granicy z Bawarią, w malowniczej kotlinie otoczonej wysokimi górskimi szczytami Alp Lechtalskich. Przepływa tędy dzika rzeka Lach, tworząc wspólnie z otaczającą ją przyrodą niezwykły krajobraz, który dopełniają niewielkie wioski. Do największych atrakcji w okolicy zaliczyć trzeba ruiny zamku Ehrenberg, najdłuższy na świecie wiszący most Hihgline 179 (406 m długości) oraz jezioro Plansee z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Zimą można korzystać tu z tras biegowych i zjazdowych dla początkujących.
zdjęcie: Tirol Tourist Board
W dolinie Ötztal turyści znajdą liczne szlaki piesze i rowerowe, kilkanaście parków wspinaczkowych, trzy duże ośrodki narciarskie, wśród których najbardziej spektakularnie prezentuje się Sölden położony na lodowcu, oraz masę tras biegowych. Można tutaj też zobaczyć najwyższy wodospad w Tyrolu – Stuiben, jezioro Piburger See i odwiedzić największe tyrolskie termy – Aqua Dome w Längenfeld. Duże uznanie zyskały także imprezy odbywające się w Sölden – koncert muzyki elektronicznej Electric Mountain i spektakl Hannibal, podczas którego lodowiec staje się wielkim ekranem.
autor zdjęcia: Bernhard Aichner
Pitztal to kolejna dolina w Tyrolu otoczona wysokimi górami. Tutaj górskie szlaki przechodzą nawet przez szczyty o wysokości ponad 3000 m n.p.m. Przebiega tędy m.in. szlak Weitwanderweg E5, który prowadzi od Oceanu Atlantyckiego aż do włoskiej Werony. Na najwyższym w Tyrolu lodowcu Pitztal działa ośrodek narciarski, a także nowoczesna kolejka gondolowa wjeżdżająca najwyżej spośród wszystkich kolejek w Austrii (3440 m n.p.m.). To kolejka Gletscher Express, a w jej górnej stacji działa najwyżej położona restauracja – Cafe 3440 z panoramicznym tarasem. Stąd można też wyruszyć na najwyższy szczyt Tyrolu – Wildspitze (3768 m n.p.m.).
zdjęcie: Tirol Tourist Board
Region Osttirol, czyli Tyrol Wschodni to prawdziwa gratka dla miłośników wysokogórskich wędrówek. Znajduje się tutaj aż 241 trzytysięczników, stąd zaczyna się też trasa Glocknertrek prowadząca na Großglockner – najwyższy szczyt Austrii (3798 m n.p.m.). Nie zawiodą się także narciarze – czeka tu na nich 8 ośrodków, 150 km stoków i 400 km tras biegowych. Warto też wybrać się na wycieczkę po Parku Narodowym Wysokie Taury, największym parku w regionie alpejskim. W Lienz, stolicy regionu działa jeden z największych w Tyrolu parków linowych, a zimą odbywa się wspaniały jarmark bożonarodzeniowy. Miłośnicy zabytków powinni zobaczyć zamki w Anras i Bruck.
autor zdjęcia: Monika Höfler
Sprawdź koniecznie: Tyrol -najlepsze atrakcje dla dzieci