Zaplanowanie wyjazdu poza granice kraju to dla wielu osób proste i zarazem bardzo przyjemne zadanie. Istnieje wiele stron internetowych pozwalających znaleźć najkorzystniejsze połączenie lotnicze, promocyjne oferty noclegów, a nawet pakiety biletów na najważniejsze atrakcje na miejscu. O czym jeszcze trzeba pamiętać, planując taki wyjazd? Oczywiście o odpowiedniej polisie turystycznej! Podpowiadamy, jak ją wybrać.
Dlaczego nie należy zapominać o polisie turystycznej?
Wielu z nas, decydując się na zagraniczny wyjazd, porusza się w założonym budżecie, który jest zwykle niewspółmierny do naszych potrzeb i marzeń. Konieczne są tym samym liczne ustępstwa – wyjazd poza sezonem, nocleg w hotelu oddalonym od centrum, rezygnacja z samochodu na wynajem itd. Szukając oszczędności, pamiętajmy, by nigdy nie rezygnować z ubezpieczenia turystycznego. Dlaczego? Gdyż takie działanie może mieć dla nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje.
Osoby, które dużo podróżują, doskonale zdają sobie sprawy z tego, że loty często są opóźnione, zdarza się, że bywają odwołane, a podróżni pozostawieni sami sobie. Częstym problemem są również ginące walizki. Odpowiednia polisa turystyczna pozwoli nam cieszyć się konkretnym wsparciem na wypadek tego typu zdarzeń.
Oczywiście nie jest to wszystko, co zyskamy, kupując ubezpieczenie turystyczne. Znacznie bardziej istotne jest, że polisa pokryje koszty leczenia, akcji ratowniczej czy transportu do kraju. Wypadek na alpejskich stokach może wygenerować koszty liczone w dziesiątkach tysięcy euro. Dysponując jedynie kartą EKUZ lub polisą o niskiej sumie ubezpieczenia, będziemy zmuszeni do pokrycia dużej części kosztów z własnej kieszeni.
Wiele polis turystycznych obejmuje dodatkowo ubezpieczenie OC, które również bywa bardzo pomocne. Jeśli nieumyślnie uszkodzimy czyjeś mienie, np. wytrącimy komuś z rąk aparat fotograficzny lub uszkodzimy sprzęt w wynajmowanym mieszkaniu, straty pokryje ubezpieczyciel.
Jak porównywać ze sobą oferty ubezpieczeń turystycznych?
Wybierając się w konkretne miejsce, zorientujmy się w pierwszej kolejności, jak funkcjonuje lokalna służba zdrowia i z jakimi kosztami musielibyśmy się liczyć na wypadek nieplanowanego leczenia czy koniecznej hospitalizacji. W wielu krajach w zupełności wystarczy kilkanaście tysięcy euro, jednak w bogatych krajach Europy Zachodniej kwota ta będzie zdecydowanie zbyt niska.
Porównując ze sobą kilka konkurencyjnych ofert polis turystycznych, zwróćmy przede wszystkim uwagę na wspomnianą kwotę ubezpieczenia, zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz dodatkowe elementy (np. ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie OC itd.). Sugerowanie się wyłącznie ceną nie będzie zbyt rozsądnym działaniem. Nie zawsze najdroższa polisa jest jednocześnie tą najlepszą i odwrotnie. Nie ma też większego sensu, by ubezpieczać się na bardzo wysokie kwoty, jeśli nie planujemy na miejscu uprawiać sportów ekstremalnych – tzw. nadubezpieczenie tylko niepotrzebnie wygeneruje dla nas dodatkowe koszty.
Artykuł zewnętrzny