Jeszcze do niedawna niedoceniana Albania coraz szybciej podbija serca turystów. Chętnie wybierają ją także rodziny z dziećmi, które znajdują tam dla siebie świetne warunki.
Choć Albania leży nad Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim, tuż obok Grecji i Włoch, uważanych przez wielu za wakacyjne raje, długo nie mogła przebić się do świadomości turystów jako kraj atrakcyjny. Wpływ miała na to przede wszystkim nienajlepsza sytuacja gospodarcza kraju. Teraz jednak wydaje się, że to niewielkie państwo zaczyna łapać wiatr w żagle i jest odkrywane na nowo. Wybrzeże o długości 362 km, piękna dziewicza przyroda, słoneczna pogoda i atrakcyjne ceny to główne atuty Albanii.
Albania - gdzie na wakacje?
style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-6245530361618916"
data-ad-slot="2361766402">
Najchętniej odwiedzanym regionem kraju jest tzw. Riwiera Albańska nad Morzem Jońskim. Rozciąga się od Parku Narodowego Llogara w górach Çika mniej więcej do miejscowości Lukowa. Znajdziemy tu piaszczyste plaże, ale także liczne klify tworzące malownicze wybrzeże. Najbardziej znane miejscowości w tym rejonie to Himara, obok której znajduje się plaża Livadhi Beach, Dhermi czy Porto Palermo. W okolicy tej ostatniej są nie tylko piękne plaże, ale i ciekawy zamek Ali Paszy z czasów Imperium Osmańskiego położony na półwyspie. Na riwierze warto też odwiedzić kanion Gjipe i położoną obok znaną plażę Gjipe Beach, w pobliżu której znajdują się podwodne jaskinie.
Nieco dalej na południe, bardzo blisko granicy z Grecją, leżą kolejne popularne kurorty. W Sarandzie mieszka duża mniejszość grecka, a nazwa miasta wzięła się od czterdziestu męczenników z Sebasty. Znajdziemy tu dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną i ładne kamieniste plaże. Jeszcze dalej na południe leży Ksamil. Zaledwie 4 km dzielą go od greckiej wyspy Korfu. Nieopodal znajduje się wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starożytna miejscowość Butrint oraz Park Narodowy Butrint.
Równie chętnie odwiedzane są kurorty nad Morzem Adriatyckim, w północnej części Albanii. Plaże są tu zarówno kamieniste, jak i piaszczyste, a liczne zatoki morskie zazwyczaj płytkie i przyjazne rodzinom. Warto wymienić tu dwa największe albańskie porty – Wlorę z aleją palmową i wzgórzem Kuzuk-Baba oraz Durres z licznymi zabytkami z czasów rzymskich (m.in. teatr i łaźnie z II wieku) i Muzeum Archeologicznym. Durres ma wiele do zaoferowania, ale jest tez jednym z najbardziej zatłoczonych kurortów w Albanii.
Dzięki temu, że Albania wciąż nie została owładnięta masową turystyką, w wielu miejscach można znaleźć tu zaciszne plaże i przyrodę niemal w niezmienionym kształcie. Na uwagę zasługują też wielkie jeziora graniczne i parki narodowe. Przy granicy z Macedonią leży najstarsze jezioro w Europie – Jezioro Ochrydzkie. Woda jest tu głęboka i czysta. Warto odwiedzić Stare Miasto w Ochrydzie i twierdzę cara Samuela. Na granicy z Macedonią i Grecją znajduje się jezioro Prespa, najwyżej położone jezioro na Bałkanach (967 m n.p.m.). Są tu ładne piaszczyste plaże, można spotkać pelikany. Z kolei na północy, przy granicy z Czarnogórą, można podziwiać największe jezioro Bałkanów – krasowe Jezioro Szkoderskie. Na tutejszych wyspach zobaczymy zabytkowe monastery. Poza tym w Albanii utworzono aż 12 parków narodowych, chroniących wyjątkowo cenne obszary przyrodnicze – m.in. Park Narodowy Karavasta na wybrzeżu, wytyczony na terenie laguny Karavasta, Park Narodowy Doliny Rzeki Gashi przy granicy z Kosowem czy Park Narodowy Góry Tomori. Oczywiście obszarów z piękną przyrodą jest tu znacznie więcej, jak chociażby kanion rzeki Osum niedaleko Beratu.
Na terenie Albanii znajduje się wiele cennych zabytków architektury i kultury. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oprócz miejscowości Butrinti wpisana zostały także Gjirokastra – zabytkowe miasto nazywane „miastem z kamienia” oraz Berat z licznymi meczetami i zamkiem bizantyjskim. Osobną historią jest Tirana, stolica kraju, w której można poczuć klimat orientu. Z najważniejszych zabytków wymienić warto Meczet Etehem Bej z XVIII wieku, Wieżę Zegarową oraz Plac Skandeberga z pomnikiem bohatera narodowego Albanii, obrońcy przed tureckimi najazdami. Można też odwiedzić Bibliotekę Narodową i Narodowe Muzeum Historyczne.