Kursy prowadzone metodą STEAM tym różnią się od innych kursów na rynku, że planowane są i układane w zupełnie inny sposób – w STEAM-ie najważniejszy jest proces. Gdy dzieci i młodzież zaczynają na naszych zajęciach tworzyć gry, programy dla robotów lub modele 3D, to zaczynają interesować się danym tematem, zagadnieniem lub problemem w naturalny sposób. Zdobyta wiedza, umiejętności i kompetencje pochodzą zatem wprost z ciekawego i angażującego zadania lub rozwiązanego przez dzieci i młodzież problemu. – mówi Zbigniew Bujak, edukator CDT.
Kursy na przyszłość to cykle warsztatów tematycznych z obszarów programowania, robotyki, projektowania i druku 3D, rzeczywistości rozszerzonej (AR) oraz sztucznej inteligencji (SI). Każdy kurs składa się z pięciu 90-minutowych warsztatów, przeznaczonych dla grup od 4 do 12 osób, wypełnionych interakcją, pracą zespołową i kreatywnością. Uczestnicy – dzieci od 7 do 14 lat – zdobywają kompetencje przyszłości pod okiem doświadczonych edukatorów. Zapisy na zajęcia odbywają się poprzez formularz.
Kompetencje przyszłości to nie tylko wiedza dotyczącą określonych obszarów i tematów, którą młodzieży trzeba „przekazać”. To przede wszystkim konkretne umiejętności, postawy, a nawet wartości, których zrozumienie, pogłębienie i rozwój planujemy przez cały czas trwania kursu. Nie da się o nich po prostu opowiedzieć. – dodaje Zbigniew Bujak.
Warsztaty rodzinne – wspólna zabawa i nauka w wakacje
Wakacje to czas, który rodziny starają się spędzić wspólnie i taki cel mają „Warsztaty rodzinne”.
Warsztaty rodzinne to przede wszystkim najciekawsze tematy i zagadnienia obecne w programie Centralnego Domu Technologii dopasowane do najprzyjemniejszej formy warsztatowej. Najmłodsi uczestnicy warsztatów mogą bowiem uzyskać nie tylko pomoc trenera ale również rodzica lub opiekuna w każdym zadaniu. To zatem świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z programowaniem czy projektowaniem 3D. – mówi Zbigniew Bujak.
Do wyboru uczestników są dwa warsztaty twórczo-technologiczne – „Park naszych marzeń” oraz „Wyprawa robotów”.
Podczas pierwszego z nich uczestnicy wspólnie tworzą projekt idealnego parku, który potem przekładają na własny model 3D. Warsztaty prowadzone są od etapu badania potrzeb przez projektowanie techniczne, aż po produkcję prototypu proponowanego rozwiązania. Uczestnicy zobaczą też na żywo jak powstaje model na drukarce 3D.
Drugi z warsztatów, czyli Wyprawa robotów to przygoda z sympatycznymi robotami edukacyjnymi, z którymi uczestnicy zajęć nauczą się komunikować. Poprzez swobodną zabawę każdy programuje i kieruje robotem na trasie wokół toru przeszkód. W trakcie zajęć edukator zaprosi uczestników do rozmów o nowych technologiach, w tym o sztucznej inteligencji w robotyce. Na oba warsztaty można się zapisać, wypełniając formularz.
Wakacje mogą być czasem niezapomnianym zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Warto zadbać o to, aby w ich trakcie nie zabrakło różnorodnych aktywności – w tym także tych umożliwiających kształtowanie nowych umiejętności i wspólnego poznawania świata.
Sprawdź też: