W Londynie można znaleźć wszystko - trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Żadna inna europejska stolica, nie ma tyle do zaoferowania dla dzieci, co Londyn. Z bogatej oferty rozrywkowej dla najmłodszych warto wymienić darmowe muzea, możliwość aktywnego spędzenia czasu w jednym z licznych parków w mieście, wizyta na jednym ze stadionów piłkarskich czy obserwacja samolotów lądujących w niemal samym centrum biznesowym.
Londyn jest miastem, które można odwiedzić o każdej porze roku, choć najlepiej zawitać do niego wiosną, kiedy nie jest jeszcze tak zatłoczony. Najwięcej turystów przyjeżdża do Londynu oczywiście latem, co oznacza wzmożony ruch przy największych atrakcjach miasta. Ale i zimą miasto ma swój urok - jest pięknie ustrojone na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, warto wtedy udać się na jarmark świąteczny do Hyde Park czy na lodowisko przed Somerset House.
>> Poznaj wszystkie bezpłatne muzea w Londynie (wkrótce)<<
Jeśli pogoda nam nie sprzyja (czyt. pada deszcz), to możemy zabrać dzieci do jednego z darmowych muzeów na terenie miasta. Najciekawsze z nich to Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki. Znajdują się one tuż obok siebie w dzielnicy Kensington, a ich zwiedzanie może zająć nam cały dzień. To rozrywka dla całej rodziny, dobrze będą się tu bawić i dzieci i dorośli - muzea są bardzo interaktywne (można dotykać, robić eksperymenty) i interesujące. W Muzeum Historii Naturalnej możemy spacerować między dinozaurami - jeden z modeli jest ruchomy i wydaje z siebie zwierzęce odgłosy, zobaczymy też m.in. szkielet naturalnych rozmiarów płetwala błękitnego, możemy też doświadczyć trzesięnia ziemi podczas symulacji.
W Muzeum Nauki znajdziemy zarówno najnowocześniejsze osiągnięcia techniczne, jak i dawne wynalazki. Jedną z największych atrakcji jest galeria poświęcona badaniom kosmosu wraz z rekonkstrukcją modułu lądownika Apollo 11 oraz wystawa poświęcona lotnictwu, gdzie znajduje się replika pierwszego na świecie samolotu autorstwa braci Wright.
Spośród innych darmowych muzeów, do których warto wybrać się z dziećmi, warto wspomnieć o British Museum (jedną z największych atrakcji są mumie), London Transport Museum z bogatą kolekcją powozów, autobusów czy pociągów (wstęp dla dzieci bezpłatny) czy National Museum of Childhood, jedno z największych na świecie muzeów zabawek.
Równie chętnie odwiedzane, choć już płatne, jest muzeum figur woskowych Madame Tussaud’s oraz położone tuż obok Muzeum Sherlocka Holmesa. Dużo atrakcji czeka nas, gdy wybierzemy się na spacer wzdłuż Tamizy - od mostu Westminster, gdzie znajduje się budynek Parlamentu ze słynną wieżą zegarową Big Ben, aż po charakterystyczny most Tower Bridge. Po drodze możemy wskoczyć na największy na świecie diabelski młyn - London Eye - skąd przy pięknej pogodzie rozpościera się widok na całe miasto. Jeden obrót trwa około pół godziny.
Tuż obok znajduje się London Aquarium, gdzie oprócz tysięcy ryb możemy obejrzeć karmienie rekinów (tylko w wyznaczonych godzinach). Spacerując wzdłuż popularnego deptaku mijamy rekonstrukcję galeonu Francisa Drake’a, angielskiego korsarza, który w XVI wieku popłynął w rejs dookoła świata oraz HMS Belfast, krążownik, który uczestniczył w II wojnie światowej, a zabierał na pokład ponad 950 marynarzy.
Spacerując po Londynie musimy wybrać się na stację King’s Cross, gdzie z peronu 93/4 odjeżdżał Ekspres Hogwart, wiozący uczniów do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. To obowiązkowe miejsca dla wszystkich fanów czarodzieja Harry’ego Pottera.
Będąc z dziećmi w Londynie obowiązkowym punktem wycieczki jest zmiana warty przy Buckingham Palace - to jeden z symboli Londynu. Od kwietnia do lipca odbywa się codziennie (w pozostałych miesiącach co drugi dzień). Oficjalnie zaczyna się o 11:30, jednak już kwadrans wcześniej zobaczycie pierwsze grupy strażników w akompaniamencie muzyki. W szczycie sezonu warto przyjść wcześniej, żeby ustawić się w dobrym miejscu. Jeśli nie lubicie tłumu, po ceremonii strażnicy wracają ulicą Constitution Hill - tam możecie mieć ich na wyciągnięcie ręki.
Iście kultowym miejscem i atrakcją samą w sobie jest M&M's World (Swiss Court, 1 Leicester Square) – jak można zagospodarować prawie 4 piętra kolorowymi pastylkami? Będziecie pod wrażeniem, a Wasze dzieci pokochają to miejsce. Czekają tam na Was fantastyczne dekoracje i możliwość kupienia niemal wszystkiego pod znakiem M&M'S, włącznie z pastylkami we wszystkich kolorach i z własnym imieniem. O tym, że to popularna atrakcja niech świadczy ponad 1600 opinii w serwisie Tripadvisor.
Warto też wpaść do dzielnicy China Town – kilka kroków od Piccadilly Circus, znanego na całym świecie z olbrzymich reklam świetlnych, przeniesiecie się do Azji. Nawet jeśli nie przepadacie za chińską kuchnią, która jest na każdym rogu, warto tam się wybrać, aby choć trochę zasmakować tej odległej kultury.
Londyn ma najwięcej terenów zielonych niż inne miasta tej wielkości na całym świecie. St James’s Park to jeden z najbardziej uroczych parków w mieście, wokół stawu żyją kaczki, łabędzie oraz pelikany. Tuż za parkiem znajduje się rezydencja królewska Buckingham Palace, którą można zwiedzać przez kilka tygodni na przełomie sierpnia oraz września, gdy królowa nie przebywa w pałacu. W Hyde Park, Regent’s Park oraz Battersea Park można wypożyczyć sprzęt wodny i łódkami popływać po stawie. Hyde Park - świetne miejsce na spacer wśród wielu ciekawych atrakcji, łącznie z pomnikiem ku pamięci Księżnej Diany, posągiem Piotrusia Pana, ale także świetnymi placami zabaw czy wszechobecnymi wiewiórkami.
W Regent’s Park znajduje się chętnie odwiedzane London Zoo, gdzie mieszka niemal 8000 zwierząt. W Richmond Park w zachodniej części Londynu spotkać można żyjące na wolności jelenie oraz daniele, a sam teren parku jest ogromny, chętnie uczęszczany przez miłośników jazdy konnej, krykieta, golfa czy piłki nożnej. We wschodniej części Londynu, na Isle of Dogs, znajduje się Mudchute City Farm, gdzie żyją zwierzęta hodowlane, domowe, a nawet lamy.
W Greenwich Park znajduje się Royal Observatory, gdzie ustanowiono czas Greenwich i gdzie znajduje się linia wyznaczająca granicę między półkulą wschodnią a zachodnią. Do Greenwich można dopłynąć statkiem z przystani np. przy moście Westminster - to świetna okazja, by po drodze zobaczyć wiele charakterstycznych punktów Londynu, a przy okazji kolejna rozrywka dla dzieci. Z Greenwich do centrum Londynu możemy natomiast wrócić automatyczną kolejką DLR, która przejeżdża między szklanymi budynkami centrum biznesowego Canary Wharf. Tą samą kolejką dojedziemy również na stację Royal Albert, która znajduje się tuż naprzeciwko pasa startowego małego lotniska London City. Natomiast przy przystanku Royal Victoria znajduje się jedna ze stacji początkowych jedynej w Londynie kolejki linowej Emirates Air Line, której trasa przebiega nad Tamizą.
Mali miłośnicy sportu na pewno zachwyceni będą możliwością zobaczenia jednego ze stadionów piłkarskich: słynnego Wembley, Emirates Stadium, na którym gra Arsenal, Stamford Bridge, stadionu drużyny Chelsea czy Olympic Stadium, gdzie od 2014 roku gra drużyna West Ham United.
Przeczytaj więcej
jak się poruszać w Londnie - ceny transportu- jakie bilety kupić, do ilu lat dzieci jeżdżą bezpłatnie itp.
Londyn jest miastem, które można odwiedzać wielokrotnie, bo za każdym razem możemy odkryć tu coś nowego. Choć nie należy do najtańszych. Najdroższym puntem wycieczki w większości mogą okazać się noclegi. Na szczęście Londyn ma bardzo bogatą ofertę noclegową: od tanich hosteli po ekskluzywne hotele, ciekawą alternatywą mogą również noclegi od prywatnych właścicieli.