Jedyna taka trasa turystyczna w Polsce i jedyny taki weekend w tym roku. Już 5 maja rozpocznie się II edycja Weekendu na Szlaku Piastowskim. Na rodziny z dziećmi czeka mnóstwo zabawy.
Historia Polski może być fascynująca także dla najmłodszych. Wystarczy tylko zaprezentować ją w atrakcyjny sposób. Na Szlaku Piastowskim maluchy mogą odbyć podróż do początków państwa polskiego, odwiedzić miejsca, w których rodziła się Polska i dowiedzieć się, jak żyli ludzie w tamtych czasach. Trasa przebiega przez województwo wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, znajduje się na niej ponad 20 miejscowości (jak Poznań, Gniezno, Kruszwica, Inowrocław czy Kalisz) i około 50 obiektów (m.in. Ostrów Lednicki czy Biskupin). Szlak podzielony jest na dwie części – trasę wschód-zachód i trasę północ-południe, które mają odzwierciedlać drogę pierwszych Piastów pomiędzy najważniejszymi grodami.
W dniach 5-7 maja 2017, w trakcie II Weekendu na Szlaku Piastowskim będzie można korzystać z wyjątkowych dodatkowych atrakcji. Tematem przewodnim tej edycji jest życie codzienne w piastowskim grodzie, dzięki czemu każdy będzie mógł zbliżyć się do swoich przodków i poznać ich zwyczaje. W programie przewidziano warsztaty, gry, zabawy, inscenizacje, koncerty i wycieczki.
Wiele z wydarzeń zaplanowanych na II Weekend na Szlaku Piastowskim przypadnie do gustu dzieciom. Wśród najciekawszych można wymienić „Fotosesję u Piastów” (niedziela, 10.00-15.00) w poznańskim rezerwacie archeologicznym Genius Loci. Będzie można przymierzyć stroje z epoki Piastów i wziąć udział w średniowiecznym pokazie mody. Równie ciekawie zapowiada się „Trebuszomania” (niedziela, 11.00-16.00) w Grodzie Pobiedziska, czyli strzelanie z trebusza – ogromnej machiny oblężniczej. Wspaniałą zabawą będzie także na pewno spływ kajakowy piastowskim szlakiem po rzece Wełnie. Zaczyna się w Wągrowcu o 9.00 w sobotę.
Poza tym w kilku miejscach odbędą się pikniki piastowskie (m.in. w Wągrowcu, Gieczu czy Grzybowie) z inscenizacjami, pokazami i warsztatami. W Pobiedziskach będzie można obejrzeć piastowskie igrrzyska, a w Gnieźnie spędzić „Dzień z Wikingami”. Zaplanowano także gry miejskie, rajdy rowerowe, niecodzienne zwiedzanie wielu miejsc i mnóstwo innych atrakcji. Wydarzenie dofinansowuje Samorząd WOjewództwa Wielkopolskiego
Pełny program na www.szlakpiastowski.pl