Jedna z najbardziej znanych polskich latarni morskich znajduje się w Rozewiu zaledwie 7 km od Władysławowa, w niezwykle malowniczej części wybrzeża.
Przez wiele lat przylądek Rozewie uważany był za najbardziej wysunięty na północ skrawek Polski (faktycznie znajduje się on w Jastrzębiej Górze, około 3 km na zachód). Pewnie też dlatego już w 1822 roku powstała tu latarnia mająca stanowić punkt odniesienia dla pływających w tym rejonie jednostek. Natomiast legenda mówi, że córka kapitana szwedzkiego statku, który zatonął w okolicy Rozewia, postanowiła co noc rozpalać w tym miejscu ognisko, aby ostrzec innych przed niebezpiecznymi skałami przy brzegu.
Latarnia morska położona jest pomiędzy Władysławowem i Jastrzębią Górą, dlatego stanowi doskonałą atrakcję dla turystów spędzających urlop w tym rejonie. Okolica jest też świetnym miejscem do spacerów. Ze względu na ponad 200-letnie buczyny porastające wysoki klif ustanowiono tu rezerwat przyrody Przylądek Rozewski będący częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na plaży znajduje się falochron, który pełni też rolę bulwaru spacerowego.
Sprawdź: Jastrzębia Góra atrakcje dla dzieci
Atrakcje - Latarnia Morska Rozewie
Rozewska latarnia nadal działa, a jednocześnie udostępniona jest do zwiedzania. Co więcej, posiada największy zasięg światła ze wszystkich polskich latarni – blisko 50 km (26 Mm), dzięki 16 reflektorom włączanym na raz (każdy po 200 W). Dwukrotnie była podwyższana – w 1910 i w 1978 roku, ze względu na drzewa rosnące wokół. Obecnie ma wysokość 32,7 m. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża. Latarnia w Rozewiu została wpisana do rejestru zabytków, w środku mieści się też Muzeum Latarni Morskich, w którym zobaczyć można nieużywany już sprzęt latarniczy, a także modele różnych latarń. Na ścianach wiszą tablice upamiętniające Leona Wzorka (latarnika zabitego przez Niemców w Piaśnicy) oraz pisarza Stefana Żeromskiego, który odwiedzał latarnię przed wojną (podobno pisał tu nawet powieść „Wiatr od morza”, ale najprawdopodobniej powstała ona potem w Warszawie). Dlatego też latarnia nosi jego imię, a przed nią ustawiono jego popiersie. Do zwiedzania udostępniona jest również znajdująca się obok maszynownia z maszyną parową napędzającą generator prądu. W skład kompleksu wchodzi także nieczynna wędzarnia, piekarnia oraz druga latarnia, działająca w latach 1875-1910 równocześnie z pierwszą, dla odróżnienia od sygnałów innych latarni.
Dowiedz się więcej - zobacz film:Godziny otwarcia latarnia morska Rozewie
- maj, czerwiec, wrzesień – 10.00-14.00, 15.00-18.00
- lipiec, sierpień – 9.00-19.00
Latarnia morska Rozewie cennik:
- bilet normalny - 8 zł
- bilet ulgowy - 5 zł
Zwiedzać latarnie mogą tylko osoby powyżej 100 cm wzrostu. Przed latarnią znajduje się parking i punkt gastronomiczny.
Latarnia morska Rozewie - dojazd
- ul. Leona Wzorka 1, Rozewie
Widok z latarni morskiej w Rozewiu zrobił na Was wrażenie? Podzielcie się opinią!