Stojący do dziś we Władysławowie dom generała Hallera przypomina o wspaniałej historii tego miejsca, jego powrocie do Polski i późniejszym rozkwicie. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko w sytuacji w której interesujecie się historią jednego z najwybitniejszych generałów w historii polskiej marynarki wojennej! Sprawdźcie więc, czego można się spodziewać przy wizycie w tym miejscu!
Władysławowo odegrało w procesie zaślubin Polski z morzem znaczącą rolę. Po latach zaborów, w 1920 roku generał Józef Haller dokonał tego symbolicznego aktu w Pucku, wrzucając pierścień w morską wodę. Potem miał wybrać się w rejs rybackim kutrem o nazwie „Gwiazda Morza”. W trakcie rejsu jeden z towarzyszących generałowi oficerów – ppłk. Henryk Bagiński tak zachwycił się wybrzeżem w miejscowości Wielka Wieś (obecnie Władysławowo), że postanowił kupić tam ziemię. Potem przekazał jej część generałowi, a w 1922 roku wybudowano tu willę, w której Haller spędzał letnie wakacje. Cała osada wkrótce stała się popularnym kurortem, do którego zjeżdżali wojskowi i inni prominenci tego okresu i została nazwana Hallerowem, a willa ta zyskała nazwę Hallerówka.
Dziś Hallerowo to dzielnica Władysławowa, a w zabytkowej drewnianej willi generała urządzono Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii – lub też po prostu "Hallerówka". Miejsce to stanowi oddział Muzeum Ziemi Puckiej. Prezentowane są tu pamiątki po generale w ramach ekspozycji „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960)”.
Można tu obejrzeć wystawę „Letnicy przyjeżdżają… Wypoczynek letni na Ziemi Puckiej 1880 – 1980”, której centralnym punktem jest pokój letnika z okresu międzywojnia, w tym także modne wówczas stroje kąpielowe. Poza tym są też wystawy poświęcone dwóm lokalnym artystom – pisarzowi Augustynowi Neclowi oraz rzeźbiarzowi Leonowi Golli. Warto zaznajomić się z tymi postaciami, szczególnie jeżeli nic o nich nie wiecie!
Pokaż swojemudziecku, jak kiedyś wyglądały wakacje nad morzem:
Sprawdź inne atrakcje dla dzieci we Władysławowie
Warto też wspomnieć o tym, że przy Hallerówce stoi Adiutantówka, czyli willa adiutanta generała, Jana Dworzańskiego, w której działa obecnie Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Obok znajduje się park, w którym postawiono pomnik generała Hallera.
Godziny otwarcia Hallerówka Władysławowo
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek-piątek – 9:00-18:00
- sobota i niedziela – 10:00-16:00
Cennik Hallerówka Władysławowo
- bilet normalny – 8 zł
- bilet ulgowy – 6 zł
Lokalizacja Hallerówka Władysławowo
Poniżej znajdziecie lokalizację Hallerówki we Władysławowie.
Jeśli byliście już w Hallerówce, podzielcie się z nami swoimi wrażeniami. A może macie jakąś ciekawą historię związaną z czasami generała Hallera i Hallerowem? Czekamy na wasze komentarze!
Sprawdź także: