Każdy wyjazd z dziećmi to źródło niezapomnianych chwil – tych nostalgicznych i zabawnych, spokojnych i szalonych. Wspomnienia bywają niestety ulotne. Przeglądając zdjęcia łatwiej przypomnieć sobie ciekawe sytuacje – dzięki fotografiom można przywołać towarzyszące im emocje oraz zdarzenia, a nawet zapachy i smaki! Jest to najlepsza pamiątka, jaką można sobie sprawić na wyjeździe.
W trakcie każdych wakacji oraz krótszych wypadów z dzieckiem warto mieć pod ręką małą cyfrówkę albo po prostu telefon z dobrym aparatem. Obecna technologia pozwala na zamknięcie rozbudowanych rozwiązań w niewielkim urządzeniu. Niektórzy wolą nosić profesjonalne lustrzanki – na pewno pozwolą one na najbardziej udane ujęcia, jednak zajmują dużo miejsca i są dość ciężkie, a zarazem delikatne. Nie jest to najlepszy pomysł na wyjazd z dziećmi, kiedy trzeba czasem nosić ze sobą sporo innych niezbędnych rzeczy. Lepiej mieć pod ręką coś niewielkiego, co można szybko wyjąć i użyć w dowolnym momencie. Na jakie rozwiązania najlepiej postawić?
Smartfon do zdjęć czy osobna cyfrówka?
Lepiej zainwestować w telefon z dobrym aparatem, czy w cyfrówkę umożliwiającą różnorodność trybów i ustawień? To zależy od sytuacji i osobistych preferencji. Najłatwiejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem na wyjazd z dziećmi będzie zaopatrzenie się w smartfon do zdjęć, który łączy wiele funkcji w jednym urządzeniu. W codziennym wyjazdowym chaosie łatwo zapomnieć o zabraniu osobnego aparatu fotograficznego, a o telefonie pamięta się zawsze. Nie zajmuje dodatkowego miejsca, co jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas wyprawy z najmłodszymi, dla których najczęściej trzeba i tak spakować wodę, jedzenie, chusteczki, pieluszki i zapasowe ubrania. Telefon jest też bardziej odporny na upadki i manipulacje dziecięcymi rączkami. Aparaty w smartfonach charakteryzują się łatwiejszą obsługą, a gotowe zdjęcia można natychmiast edytować i przesyłać rodzinie – doceniają to zwłaszcza obeznane technologicznie babcie i dziadkowie. Dodatkowo, dzięki wbudowanym technologiom i automatycznej korekcji, zdjęcia robione smartfonem często nie ustępują pola tym, które są wykonane klasycznym aparatem fotograficznym.
Jak wybrać smartfon do zdjęć?
Wybierając smartfon do zdjęć zawsze zrób najpierw porządne rozeznanie. Przede wszystkim warto popytać znajomych o posiadane modele oraz ich wady i zalety. Obecnie na rynku jedną z ciekawszych opcji do wyboru jest smartfon Samsung Galaxy A32 128GB Niebieski - ma on wbudowanych aż 5 obiektywów – 1 przedni oraz 4 tylne: główny, szerokokątny, makro oraz aparat głębi ostrości plus oczywiście lampę błyskową, bez której nie da się obyć nocą. Przy okazji można go kupić w naprawdę dobrej cenie, jak na sprzęt tej klasy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Dobrze jest, gdy smartfon do zdjęć ma dużo wbudowanej pamięci oraz możliwość dodania dodatkowej karty MicroSD – dzięki temu nie będzie trzeba się martwić liczbą zapisanych fotografii i co chwila przegrywać ich na inne nośniki. Przyda się też na pewno mocna bateria, która wystarczy na cały dzień aktywności.
Dodatkowe akcesoria
Gdy planuje się robić zdjęcia telefonem, można pokusić się o kupno dodatkowych akcesoriów, które przydają się w niektórych sytuacjach. Na wyjazdach z dziećmi najbardziej przydają się specjalne obudowy, które chronią sprzęt przed upadkami, a niektóre nawet przed działaniem wody. Kolejna pomocna rzecz to mini statyw typu gorilla – dzięki ruchomym nóżkom, można postawić go lub przymocować w dowolnym miejscu i zrobić udane zdjęcie rodzinne, na którym nikogo nie będzie brakowało. Jeśli jeszcze zainwestuje się w malutki przycisk zdalnego spustu migawki, grupowe zdjęcia przestaną być jakimkolwiek problemem. Zamiast tego można po prostu znaleźć dobrej jakości selfie-stick, ale ma on niestety dość ograniczone możliwości.
Jak zachować zdjęcia na długie lata?
To chyba najtrudniejsza kwestia w temacie rodzinnej fotografii – jak przechowywać zdjęcia i uniknąć ich utraty? Najważniejsza jest tutaj systematyczność. Regularne przegrywanie zdjęć na inne nośniki i przechowywanie ich w więcej niż jednym miejscu daje poczucie bezpieczeństwa, ale często trudno jest się za to zabrać. Niektórzy decydują się na umieszczanie plików w chmurze, bo dzięki temu łatwiej jest się nimi dzielić, a dodatkowe funkcje umożliwiają automatyczną synchronizację. Istnieje jednak ryzyko wycieku zdjęć do sieci, a także awarii serwerów. Nie jest to więc rozwiązanie stuprocentowo pewne i bezpieczne. Inną opcją jest przegrywanie zdjęć na komputer, dysk zewnętrzny lub płyty DVD. Jednak każda z tych opcji ma swoje wady i bywa awaryjna. Najpewniejszą metodą na zachowanie zdjęć na wiele lat jest ich drukowanie w formie pojedynczych kadrów lub całych fotoksiążek. Wymaga to zdecydowanie więcej pracy, zwłaszcza poświęconej na wybór fotografii, ale naprawdę warto zainwestować swój czas w takie rozwiązanie. Po latach zdecydowanie chętniej przegląda się fizyczne albumy niż katalogi z plikami na komputerze.