Kiedy pada słowo „Tatry”, większość Polaków myśli od razu „Zakopane”. Najpopularniejszy górski kurort w Polsce posiada niezwykle szeroką ofertę atrakcji turystycznych, w tym również atrakcji dla dzieci, które wcale nie muszą wiązać się z wychodzeniem w góry. Sprawdzamy najciekawsze z nich.
Zobacz koniecznie:
Zarówno latem, jak i zimą do Zakopanego przyjeżdżają tysiące turystów, w tym wiele rodzin. Całe szczęście nie muszą obawiać się, że ich dzieci w Zakopanem będą się nudzić, nawet jeśli pogoda nie dopisze lub maluchy zastrajkują przed uczestnictwem w górskiej wyprawie. Dzieci i każdej porze roku znajdą tu dla siebie ciekawe zajęcie. Zakopane jest o tyle ciekawe, że część atrakcji powstała tu naturalnie, jak szlaki turystyczne i narciarskie trasy zjazdowe. Dzięki rozbudowywanej wokół takich miejsc infrastrukturze sportowej i turystycznej pytanie "Gdzie z dzieckiem w Zakopanem?" przestaje nastręczać problemów.
Zakopane - atrakcje - co zobaczyć z dzieckiem?
-
Kasprowy Wierch, Morskie Oko - Tatry z dzieckiem
Kolejka na Kasprowy Wierch – prawdopodobnie najpopularniejsza kolejka linowa w Polsce – daje maluchom możliwość zasmakowania wysokich gór nawet wtedy, gdy nie są jeszcze gotowe na wyprawę z prawdziwego zdarzenia. Wjazd na 1987 m n.p.m. to okazja do przejścia panoramicznego szlaku np. w stronę Czerwonych Wierchów z widokiem na Giewont. Pamiętajmy, nawet jeśli wjeżdżamy kolejką, warto mieć ze sobą sportowe obuwie i odzież na wypadek wiatru, deszczu czy szybkiej zmiany pogody. Drugim równie popularnym szlakiem dostępnym dla rodzin z dziećmi jest asfaltowa droga wiodąca z Palenicy Białczańskiej na Morskie Oko. To długi spacer szacowany standardowo na ok. 3 godziny (z dziećmi może 1-1,5 godzin dłuższy), ale nagroda na koniec jest warta wszelkich trudów. Oczywiście idealne na spacery z dziećmi są też m.in. przepiękna Dolina Kościeliska i Chochołowska. W Tatrach całkiem sporo jest szlaków dostępnych dla rodzin z dziećmi, nie zawsze trzeba wchodzić na Rysy czy Orlą Perć.
-
Gubałówka - kolejka i wjazd na szczyt
Podobnie dostępna jest znacznie niższa, lubiana przez turystów Gubałówka, na której szczyt możemy wjechać koleją linowo-terenową wybudowaną jeszcze w 1938 r. Ok. 4 minuty później jesteśmy na szczycie na wysokości 1120 m n.p.m. Choć nie jest tak wysoko położony jak Kasprowy Wierch, i tak oferuje piękne widoki na Tatry, Gorce i Podhale, a przy dobrej widoczności nawet Pieniny, Beskid Sądecki czy Tatry Słowackie. Z Gubałówki można krótkim spacerem przejść na Butorowy Wierch, gdzie działa wyciąg krzesełkowy, którym możemy zjechać na dół. Wokół Gubałówki i na jej szczycie znajduje się też wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich.
-
Gubałówka - parki linowe i zjeżdżalnia grawitacyjna
Na szczycie Gubałówki działają aż dwa parki linowe. Adventure Park Przygody Gubałówka oferuje trasy dla dorosłych i dla dzieci, ale też skoki z wieży wysokiej na 14 metrów, najdłuższą na Podhalu tyrolkę XXL, ściankę wspinaczkową, paintball, zorbing i strzelnicę. Drugi to park linowy Złota Grań z 7 ciekawymi trasami o różnym stopniu trudności, ponad 100 przeszkodami, 700-metrową kolejką tyrolską oraz ścianką wspinaczkową. Do tego w parku są też trasy przystosowane do potrzeb najmłodszych. Działa tu też strzelnica i specjalny tunel paintballowy.
Tuż obok parku linowego Złota Grań w sezonie od kwietnia do września czeka na nas zjeżdżalnia grawitacyjna o długości ok. 750 m. Dzieci do lat 8 mogą zjeżdżać razem z dorosłymi i zdecydowanie warto zafundować całej rodzinie taką atrakcję. Zjeżdżamy w kierunku Zakopanego specjalnie wyprofilowanym torem, a wózek obsługujemy za pomocą dźwigni i ręcznego hamulca. Zatroskanych rodziców uspokoimy - przy prędkości 23 km/h automatycznie włącza się hamulec.
-
Gubałówka - letni i zimowy park rozrywki
Przy dolnej stacji kolejki na Gubałówkę działa sezonowy Park Rozrywki Letnia Zabawa. Maluchy mogą tu poskakać na euro bungee, popływać na małych łódeczkach, pojeździć na samochodzikach, pobawić się w kulach wodnych. Jest tu też małpi gaj, plac zabaw i dmuchana zjeżdżalnia. W okolicach Gubałówki działa też zimowy park rozrywki Snow Zabawa, w którym znajdziemy niemal każdą wersję rozrywki ze śniegiem w roli głównej. Można w nim m.in. pojeździć na mini skuterze śnieżnym, na pontonie ciągniętym przez skuter, na torze saneczkarskim lub na torze snowtubingowym.
-
Gubałówka - Góralski Ślizg
Z kolei u podnóża góry, tuż obok dolnej stacji kolejki na Gubałówkę, zadbano o rozrywkę dla całych rodzin (skądinąd wiemy, że grupy młodzieży i dorośli też doskonale się tu bawią). Wielka, 8-torowa zjeżdżalnia to szansa na doskonałą zabawę i grupowe wyścigi. 14 metrów wysokości, 50 metrów długości zrobi swoje - nie będziecie chcieli wychodzić.
Przeczytaj więcej o zjeżdżalni Góralski Ślizg >>
-
Krupówki - spacer tatrzańskim "monciakiem"
Od podnóża Gubałówki potrzeba tylko kilka kroków, żeby dostać się na Krupówki – najbardziej popularne, ale też najbardziej zatłoczone miejsce w Zakopanem. Dzieci na pewno znajdą coś dla siebie na licznych straganach z regionalnymi pamiątkami, ubraniami, słodyczami czy żywnością regionalną. Jednak nie wszystkie sprzedawane tutaj rzeczy są wartościowe, trzeba też uważać, żeby dzieci nie wpadły w trans, powtarzając „mamo, tato, kup mi…”. Na Krupówkach jest wiele atrakcji różnego rodzaju, od automatów, przez możliwość zrobienia sobie zdjęcia z białym misiem, aż do czynnej w sezonie letnim Wystawy Figur Woskowych, na której można zobaczyć Alberta Einsteina czy Marylin Monroe.
-
Myszogród Zakopane - zaczarowana kraina myszy
Czas na kilka atrakcji Zakopanego dla dzieci, które pozwolą nam rodzinnie zbliżyć się do zwierząt i przez chwilę być częścią ich świata. W Myszogrodzie blisko Krupówek ten świat jest wyjątkowo bajkowy - bowiem na powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych mieszka ok. 1000 myszek z całego świata. Mieszkają w stworzonych przez artystów tematycznych strefach, m.in. w Podniebnej Wiosce, Magicznym Lesie, na Marsie, w Śnieżnej Krainie, a nawet Książkowym Domu. Latają UFO, mieszkają w chatce góralskiej czy mają do dyspozycji zimowe miasteczko ze stokiem narciarskim. Uprzedzamy, obserwacja tych żywych stworzeń w tak niecodziennej scenerii może naprawdę wciągnąć.
Przeczytaj więcej o Myszogrodzie >>
-
Papugarnia Egzotyczne Zakopane
Największa w Zakopanem i jednocześnie w województwie małopolskim papugarnia posiadająca patronat samego Burmistrza Zakopanego. W tym miejscu podpatrzymy życie ok. 100 kolorowych okazów z całego świata. Mieszkają tu np. Lorysy Górskie, Kakadu, Aleksandretty Chińskie, Ary Ararauna, Chloroptery i wiele innych gatunków. W czasie naszej wizyty prawdopodobnie usiądą nam na ramieniu, a może nawet będą się do nas tulić i wyznawać miłość piskliwym "kocham cię!". Poza papugami mieszka tu też kilka innych gatunków zwierząt, m.in. wiewiórki kanadyjskie czy susły Richardsona.
Przeczytaj więcej o Papugarni >>
-
Reptarium Zakopane – gady na wyciągnięcie ręki
Które dziecko nie chciałoby pogłaskać kameleona? W Reptarium Zakopanem spotkamy nie tylko wielkie kameleony, pytony i ptaszniki, ale też urocze jaszczurki, żółwie i żaby. Czekają tu na nas 3 duże sale z egzotycznymi okazami prosto z Ameryki Południowej, Afryki czy Australii, dzięki którym poczujemy się jak na wyprawie w dżungli. Atrakcją dla dzieci na pewno będzie możliwość wyjęcia niektórych zwierząt z klatki i pogłaskania ich razem z przewodnikiem, zrobienia sobie z nimi zdjęcia i porozmawiania o ich oryginalnych zwyczajach z przewodnikiem.
-
Motylarnia Zakopane - latające kolory
Kilkadziesiąt gatunków najbardziej kolorowych, swobodnie latających motyli świata w jednym miejscu - łącznie z największym, którego rozpiętość skrzydeł sięga prawie 30 centymetrów! Dzięki tej wizycie poznamy cykl życia motyli, bo zobaczymy je we wszystkich formach, od złożenia jaj, poprzez przepoczwarzenie się, po stadium dorosłe i poznamy wiele ciekawych faktów na ich temat. Wizyta w Motylarni Zakopane odpręża, przenosi nas do tropikalnego świata, i może też zakończyć się zrobieniem pięknego zdjęcia z motylem na ramieniu lub głowie.
-
Wielka Krokiew - na szczyt skoczni
Po przejściu Krupówek można udać się w kierunku kompleksu skoczni narciarskich, w którym króluje Wielka Krokiew. Zimą odbywają się na niej konkursy Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, a przez cały rok można wjechać na szczyt wyciągiem krzesełkowym i podziwiać piękny widok. Pod Wielką Krokwią, przy niewielkim stoku narciarskim, działa zimowa zjeżdżalnia pontonowa Gigant. Latem jest tu również specjalny tor saneczkowy, na którym każde dziecko poczuje przypływ adrenaliny.
-
Snowlandia - Śnieżny Labirynt i inne atrakcje dla dzieci
Zimowy Park Rozrywki Snowlandia przy Wielkiej Krokwi to miejsce, do którego drogę znajdzie każda rodzina będąca z dzieckiem w Zakopanem. Jego głównymi atrakcjami są Śnieżny Labirynt w całości wykonany ze śniegu i lodu, śnieżne igloo przypominające zamek Królowej Śniegu (z lodowymi rzeźbami i 10 komnatami jakby wprost przeniesionymi z bajkowego świata Disneya) oraz piramida pełna tuneli, tajemniczych pomieszczeń i lodowych rzeźb inspirowanych starożytnym Egiptem. Śnieżne budowle wykonane zostały przez artystów z Podhala i Słowacji i będą dostępne tak długo, na ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. Na terenie Snowlandii dostępny jest też szeroki, oświetlany, 200-metrowy tor saneczkowy oraz minizoo, w którym spotkamy m.in. daniela zwyczajnego, lisa polarnego i jelenia szlachetnego.
Przeczytaj więcej o Snowlandii i Śnieżnym Labiryncie >>-
Muzeum Zabawek, Komputerów i Gier Komputerowych RetroManiak
A gdyby tak prosto z Krupówek przenieść się do czasów własnego dzieciństwa i pokazać naszym pociechom najciekawsze zabawki naszych czasów? Legendarne komputery lat 80 i 90. łącznie z kultowymi grami komputerowymi takimi jak Mario Bros, Tetris czy Donkey Kong, ręcznie tworzone domki dla lalek i unikatowa kolekcja lalek z całego świata, bohaterowie bajek z ostatnich dekad, najpopularniejsze zabawki... Wszystko to czeka na nas w Muzeum Zabawek, Komputerów i Gier Komputerowych RetroManiak. Podczas wizyty z dzieckiem w Zakopanem na pewno warto się tu pojawić, zwłaszcza że możemy też zagrać w największego na świecie Pacmana.
Przeczytaj więcej o Muzeum RetroManiak >>-
Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego
Propozycja dla tych, którzy rozrywkę lubią przeplatać odrobiną edukacji. Muzeum Tatrzańskie to świetna okazja, by dzięki historycznej, etnograficznej i przyrodniczej wystawie poznać historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr oraz Podhala. Z kolei filia tego muzeum, Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w Willi "Koliba" w Zakopanem, może pokazać nam coś jeszcze. Jest to pierwszy dom wybudowany zgodnie z projektem Stanisława Witkiewicza, co czyni go jedynym w Polsce miejscem, w którym można poznać zarówno teoretyczne założenia, jak i praktyczną realizację koncepcji polskiego stylu narodowego opartego na budownictwie górali podhalańskich.
-
Aqua Park Zakopane
Gdzie iść z dzieckiem w Zakopanem na wypadek niepogody? Jak widać pomysłów jest wiele. W poszukiwaniu takich atrakcji dla dzieci warto też pamiętać o miejscowym Aqua Parku. Czekają tu na nas m.in. kryte baseny (sportowy i rekreacyjny z biczami wodnymi i gejzerami), "dzika rzeka", kompleks zjeżdżalni o łącznej długości blisko 320 metrów, wanny z hydromasażami, brodzik dla dzieci. Działają tu też sauny, restauracje i bary. W sezonie letnim dodatkowo otwarty jest zewnętrzny basen z wodą termalną o temperaturze między 29 a 33 stopni Celsjusza. Na terenie Aqua Parku Zakopane możemy też bawić się m.in. na kręgielni i w sali zabaw dla dzieci z labiryntami, zjeżdżalniami i basenami z piłeczkami.
Przeczytaj więcej o Aqua Parku >>-
Termy Bukovina, Termy Chochołowskie - tuż obok Zakopanego
A skoro już jesteśmy przy wodnych atrakcjach Zakopanego, nie możemy pominąć dwóch wielkich, nowoczesnych kompleksów w bezpośredniej bliskości "stolicy polskich Tatr", które zdecydowanie warto odwiedzić razem z rodziną. Mowa o Termach Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej i Termach Chochołowskich w Chochołowie. I jeden, i drugi kompleks gwarantuje zarówno dobrą zabawę w specjalnych strefach dla dzieci (również dla tych najmłodszych), szaleństwa na zjeżdżalniach czy w rwącej rzece, jak i relaks w gorących basenach z wodą termalną i rozbudowanej strefie spa. Są tu baseny wewnętrzne i zewnętrzne z jedynym w swoim rodzaju widokiem na polskie Tatry. Każdy członek rodziny znajdzie tu coś dla siebie.
Najlepsze atrakcje dla dzieci - Zakopane:
-
Tatry z dzieckiem (Kasprowy Wierch, Morskie Oko i inne)
-
Gubałówka - wjazd na szczyt
-
Gubałówka - zjeżdżalnia grawitacyjna i parki linowe
-
Gubałówka - letni i zimowy park rozrywki
-
Gubałówka - zjeżdżalnia Góralski Ślizg
-
Krupówki - tatrzański "monciak"
-
Myszogród, Zakopane, ul. Krupówki 81 B
-
Papugarnia Egzotyczne, Zakopane, Droga do Olczy 11
-
Reptarium, Zakopane, Generała Andrzeja Galicy 8
-
Motylarnia, Zakopane, Generała Andrzeja Galicy 8
-
Wielka Krokiew, Zakopane, Bronisława Czecha 1
-
Snowlandia - Śnieżny Labirynt i inne atrakcje, Zakopane, Józefa Piłsudskiego 38
-
Muzeum Zabawek, Komputerów i Gier Komputerowych RetroManiak, Zakopane, Krupówki 48
-
Muzeum Tatrzańskie, Zakopane, Krupówki 10
-
Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Zakopane, Kościeliska 18
-
Aqua Park, Zakopane, Jagiellońska 31
-
Termy Bukovina, Bukowina Tatrzańska, Sportowa 22
-
Termy Chochołowskie, Chochołów, Chochołów 400