Świadek historii – Zamek w Pszczynie daje zwiedzającym szansę poznania życia najmożniejszych rodów.
Wiadomo, że Zamek w Pszczynie jako murowana gotycka twierdza istniał w I połowie XV wieku, gdyż źródła pisemne wspominają o odpartym tu najeździe husytów w 1433 roku. Właścicielką była wtedy Helena Korybutówna. Bardzo możliwe jednak, że zamek w nieco uboższej formie został wzniesiony już w XI lub XII wieku jako strażnica obronna przez książąt piastowskich. Potem wielokrotnie zmieniał właścicieli i był przebudowywany, zyskując nowe oblicza – od renesansowego, przez barokowe, aby ostatecznie w XIX wieku, za czasów Hansa Heinricha Hochberga XI, księcia von Pless, przyjąć kształt neobarokowy. W tym samym okresie przekształcono też zamkowy park, nadając mu styl angielski i rozbudowując do 156 ha. Od 1946 roku działa tutaj Muzeum Zamkowe w Pszczynie.
Atrakcje i zwiedzanie Zamek w Pszczynie
Największym skarbem zamku jest jego oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, które do dzisiaj zachowało się w 80%. Biorąc pod uwagę wojenną zawieruchę na Górnym Śląsku, można uznać to za cud. W zamku przeprowadzono wiele prac konserwatorskich i przywrócono wnętrzom ich pierwotne funkcje, z zachowaniem ówczesnej kolorystyki i złoceń. Duże wrażenie robią też oryginalne dodatki – meble, obrazy, rzeźby, wazy i inne ozdoby. Na parterze znajdują się zrekonstruowane pomieszczenia Apartamentu Cesarza Niemiec Wilhelma II, który na początku XX wieku i podczas I wojny światowej często odwiedzał zamek. Jest tu m.in. gabinet, pokój narad, garderoba, sypialnie cesarza i cesarzowej. Warto też zwrócić uwagę na reprezentacyjne schody prowadzące na pierwsze piętro. Tutaj odtworzono głównie pomieszczenia użytkowane przez ród Hochbergów. Jest więc Apartament Pana Domu, Salon księżnej Daisy, Biblioteka czy Salon Wielki. Największe wrażenie robi chyba Sala Lustrzana, w której znajdują się dwa ogromne lustra (każde o powierzchni 14 m2) przywiezione tutaj z Paryża. Ekspozycja na drugim piętrze przedstawia kolejne pomieszczenia związane z rodem Hochbergów i Anhaltów – m.in. pokoje gościnne i sale myśliwskie. Poza główną trasą zwiedzania znajduje się Gabinet Miniatur, sale wystaw czasowych, Gabinet Portretów, Sala Polska im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz Zbrojownia urządzona w piwnicy.
Muzeum prowadzi zajęcia edukacyjne i artystyczne oraz lekcje tematyczne dla dzieci. Organizowane są konferencje i koncerty.
Stajnie Książęce
Wzniesiony w II połowie XIX wieku, za czasów Hochbergów, kompleks stajni został pieczołowicie odrestaurowany i zaadoptowany do funkcji wystawienniczych. Na obiekt składa się wozownia, stajnia, ujeżdżalnia oraz garaże dla dziewięciu książęcych samochodów dobudowane na początku XX wieku. Stylem budynki nawiązują głównie do gotyku z charakterystycznymi łukami.
W budynku stajni prezentowana jest wystawa „Na łów, na łów towarzyszu mój” poświęcona zwierzynie z pszczyńskich lasów, broni myśliwskiej i polowaniu. Jej elementem jest ekspozycja zabytkowych pojazdów konnych z Muzeum-Zamku w Łańcucie. Natomiast w wozowni urządzono wystawę „W purpurze i złocie – karety paradne króla Jana III Sobieskiego”.
Godziny otwarcia Muzeum Zamkowe w Pszczynie
- poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00
- weekendy: 10:00 - 17:00
Lokalizacja Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Muzeum Zamkowe w Pszczynie znajduje się na ul. Brama Wybrańców 1 w Pszczynie. Więcej szczegółów tutaj