Zanim zaczniemy, warto wspomnieć o tym, jak wybrano te 16 atrakcji. Otóż zwycięskie miejsca zostały wybrane na podstawie najlepszych opinii od użytkowników, także tak naprawdę… to my wybraliśmy te atrakcje! Sprawdźmy więc listę tych atrakcji — pamiętając o tym, że nagrodzono jedną atrakcję z każdego województwa.
Województwo pomorskie — Zamek w Malborku
Rozpoczynając od samej północy naszego kraju, w województwie pomorskim zwycięzcą okazał się oczywiście Zamek w Malborku. Często uznawany za najpiękniejszy zamek średniowiecznej Europy, może także pochwalić się Złotą Pinezką, za pozytywne głosy aż… 30000 użytkowników.
Jak można się domyślić — znajdziemy tam Przedzamcze, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego… a to nie wszystko! Musicie odwiedzić to miejsce i być może sami ocenić to, co skrywa się w murach zamku krzyżackiego.
Województwo zachodniopomorskie — Wały Chrobrego
W województwie zachodniopomorskim, z oceną 4,7 gwiazdki i aż 12000 opinii na Google Maps zwycięzcą jest prawdziwa wizytówka Szczecina — Wały Chrobrego. Leżące zaledwie 19 metrów od brzegu Odry, mogą pochwalić się pięknymi tarasami widokowymi o długości 0,5 kilometra. Prawdopodobnie nie ma lepszego miejsca, aby zaobserwować i sfotografować panoramę portu i samej Odry! Nic więc dziwnego, że użytkownicy pokochali to miejsce!
Województwo warmińsko-mazurskie — Mosty w Stańczykach
Przenosimy się do województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie zwyciężył… most. jednak jest to nie byle jaki most, a dokładnie mosty w Stańczykach. To bez wątpienia jedne z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce!
Pierwszy z nich powstawał w latach 1912–1914, natomiast drugi w całości zbudowano w 1918 roku, a oba z nich mogą pochwalić się wysokością aż 36,5 metra! Dziś ich widok to wręcz wizytówka i nierozerwalny element Puszczy Romnickiej, do którego obejrzenia zapraszamy was wszystkich!
Województwo podlaskie — Pałac Branickich
W województwie podlaskim zwycięzcą okazał się Pałac Branicki — jeden z najlepiej zachowanych pałaców epoki saskiej w Polsce. Dziś możemy bez problemu podziwiać jego eleganckie komnaty, ale też aż 10 hektarów ogrodów pałacowych. Obecnie na miejscu znajdziemy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Będąc na Podlasiu — musicie zobaczyć zwycięzcę Złotej Pinezki!
Województwo kujawsko-pomorskie — Żywe Muzeum Piernika
W województwie kujawsko-pomorskim zwycięzcą jest Żywe Muzeum Piernika, położone w samym centrum Torunia! Odwiedzając to “pyszne” muzeum, możemy oczekiwać nie tylko tego, że zobaczymy, jak wyrabia się korzenne pierniki, ale też sami zabierzemy się za ich stworzenie!
Przy okazji, można tam zobaczyć wiele niuansów dotyczących historii wyrabiania pierników, obejrzeć formy do ich wypieku czy nawet wprawić je w ruch. Od 2014 roku pojawiła się tu również wystawa przedstawiająca toruńską manufakturę z XIX i XX wieku!
Województwo dolnośląskie — ZOO Wrocław Afrykarium
W województwie dolnośląskim najlepszymi opiniami może pochwalić się ZOO Wrocław Afrykarium, skupiające się na prezentacji dobrodziejstw Czarnego Kontynentu, skupiając się szczególnie na środowisku wodnym. Co ciekawe, to pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu!
Województwo lubuskie — Międzyrzecki Rejon Umocniony — Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie
W województwie lubuskim zwycięzcą okazał się znajdujący się w Pniewie Międzyrzecki Rejon Umocniony — Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy! To bez wątpliwości jedna z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, które obecnie służą jako rezerwat nietoperzy. Przejście całego terenu kompleksu zajmuje niemal 3 godziny, a długość jego korytarzy to ok. 35 kilometrów. Ta trasa turystyczna jest naprawdę niezwykłą przygodą, zasługującą na wyróżnienie Złotej Pinezki!
Województwo lubelskie — Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
W Kozłówce, położonej w województwie lubelskim, znajdziemy zwycięzcę Złotej Pinezki — Muzeum Zamoyskich. Ta rezydencja magnacka, pamiętająca czasy późnego baroku. Była to siedziba rodu Zamoyskich oraz Bielińskich. Rezydencja ta przetrwała obie wojny i jej obecna forma przypomina tą z przełomu XIX i XX wieku. Lokalizacja tego miejsca jest doprawdy piękna, gdyż leży ona na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego!
Województwo świętokrzyskie — Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Być może zdziwicie się, lecz w województwie świętokrzyskim najlepszą opinią na Google Maps cieszy się Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Wzniesiony w stylistyce pallazzo in fortezza, był on największą budowlą pałacową w Europie, zanim powstał Wersal! To już samo w sobie jest faktem wartym odnotowania! Będąc na miejscu, możemy obejrzeć historię rodu Ossolińskich, dzieje bogactwa magnaterii polskiej oraz czasy XVII-wiecznej Polski!
Województwo małopolskie — Zamek Królewski na Wawelu
W województwie małopolskim zwycięzca mógł być tylko jeden — Zamek Królewski na Wawelu! Przez lata stanowił on siedzibę polskich władców, a dziś jest jednym z najważniejszych i najbardziej znaczących budowli w całym kraju. Wewnątrz niego znajdziemy naprawdę imponującą kolekcję obrazów, rzeźb, tkanin czy mebli! Tutaj naprawdę można zobaczyć jak wyglądały królewskie komnaty na przestrzeni lat!
Województwo łódzkie — Pasaż Róży
Województwo łódzkie pełne jest atrakcji, jednak zwycięzcą Złotej Pinezki Google Maps na miejscu okazał się Pasaż Róży, powstały w podwórzu dawnego Hotelu Polskiego. Turyści doceniają to, jak wyjątkowe jest to miejsce! Ściany są tu wyłożone dosłownie tysiącami, o ile nie milionami maleńkich lusterek o przeróżnych kształtach! Ta instalacja autorstwa Joanny Rajkowskiej jest tym, co łodzianie (i nie tylko) oceniają najwyżej!
Województwo wielkopolskie — Park Cytadela
W przypadku województwa wielkopolskiego również nie mamy niespodzianki — tutaj Złotą Pinezkę otrzymał największy park miejski Poznania — Park Cytadela. Zbudowany jeszcze w XX wieku na terenie dawnego fortu park, służy mieszkańcom szukającym relaksu! Na terenie parku znajdziemy też Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”, co tylko przedłuży waszą wizytę na miejscu! Samo miejsce jest tak charakterystyczne, że nie sposób, aby wygrała tu inna atrakcja!
Województwo podkarpackie — Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Sanok może pochwalić się naprawdę niesamowitym i bogatym zapleczem kulturalnym. To także to miasto może chwalić się Złotą Pinezką! Zasłużyło na nią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku — pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce! Powstałe po drugiej wojnie światowej, skupia się na przedstawieniu kultury z pogranicza Polski i Ukrainy. Nie brakuje tu też odtworzonych zabudów wsi, zagospodarowania zagród w postaci aż 100 obiektów budownictwa! To trzeba zobaczyć na własne oczy!
Województwo śląskie — Kopalnia Guido
Województwie śląskie może pochwalić się kopalnią węgla kamiennego Guido w Zabrzu, która właśnie otrzymała Złotą Pinezkę! Sama kopalnia jest już nieczynna, jednak dla turystów udostępniono tu niektóre poziomy w formie trasy turystycznej. Na samym początku zjeżdżamy tu klatką szybową, na głębokość 320 metrów pod ziemią. Nietrudno trafić tu na węgiel, a my sami możemy zaobserwować to, jak pracują maszyny służące do codziennego wydobywania węgla kamiennego!
Województwo opolskie — Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera to miejsce zlokalizowane w samym centrum miasta. Sąsiadujące z Kanałem Młynówka. Obecna tam sala koncertowa mieści niemal 500 osób, a mniejsza, kameralna sala mieści 120 słuchaczy. Możemy więc usłyszeć tu nie tylko muzykę symfoniczną i operową, ale też musicale, jazz czy inne rodzaje muzyki popularnej.
Oprócz tego w gmachu Filharmonii znajdziemy tam przestrzeń do spotkań towarzyskich. Jeżeli tak dobrze spędza się tu czas, to nie ma się czemu dziwić, że był on tak dobrze oceniany przez użytkowników!
Województwo mazowieckie — Łazienki Królewskie
W przypadku ostatniego z województw, województwa mazowieckiego, nie sposób nie zgadnąć tego, która atrakcja wygrała ten plebiscyt: Łazienki Królewskie. Niegdyś rezydencja króla Stanisława Augusta, dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie stolicy. Warto tu także obejrzeć Pałac na Wyspie, Starą Oranżerie, Teatr Królewski, Pałac Myślewicki, czy Amfiteatr. Popularne Łazienki to klasycystyczne zabytki i ogrody idealne do relaksu!
Sami więc widzicie, że nagrodzone atrakcje turystyczne w konkursie Google Maps są naprawdę różnorodne! Mamy nadzieję, że zachęci to was do dalszych eksploracji naszego kraju — niezależnie czy teraz, czy w nadchodzących miesiącach!
Sprawdź też:
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce 2020