Duże miasta to nie tylko historia i kultura... ale też pyszne jedzenie wyrabiane na miejscu od lat! Najbardziej znany krakowski przysmak – obwarzanek – posiada naprawdę ciekawą historię i zasługuje na własne muzeum. Właśnie dlatego, jeżeli znajdziecie się w Krakowie, to koniecznie musicie spróbować dowiedzieć się nieco więcej o tej "smacznej" stronie tego miasta! Zapraszamy do poznania miejsca, jakim jest Żywe Muzeum Obwarzanka!
Zobacz koniecznie:
Słynny obwarzanek związany jest z Krakowem już od ponad 600 lat. Pierwsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1394 roku i dowodzi, że zajadała się nim nawet... królowa Jadwiga! Co najlepsze, od wieków obwarzanek wytwarzany jest według tradycyjnej receptury znanej od lat! Sama nazwa tego przysmaku wzięła się od „obwarzania” czyli obgotowywania ciasta we wrzącej wodzie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z niezwykle ciekawego faktu, mówiącego o tym, że obwarzanki można sprzedawać jedynie na terenie Krakowa i okolic.
Aby to robić, trzeba też zdobyć specjalny certyfikat, ponieważ produkt ten od 2010 roku jest oficjalnie wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Prawie na każdym rogu w Krakowie można znaleźć przeszklone wózki, z których sprzedaje się obwarzanki. Te oryginalne wytwarzane są ręcznie, dlatego każdy ma trochę inny kształt, przez co jest naprawdę unikalny. Można je też rozpoznać po charakterystycznych podłużnych śladach po pieczeniu na ruszcie. Posypkę stanowi zwykle mak, sól lub sezam - dla każdego coś dobrego!
W Żywym Muzeum Obwarzanka nie tylko poznaje się historię tego smakołyku, ale można też zobaczyć, jak się go wytwarza i spróbować zrobić go samemu. To dopiero przygoda!
Sprawdź również: Kraków - gdzie z dzieckiem?Poznaj atrakcje!
Pełno tu pamiątek związanych z samym obwarzankiem i archiwalnych zdjęć z nim związanych. Obsługa tego muzeum wyjaśnia dokładnie, czym różni się obwarzanek od precla i bajgla, co tylko powiększy waszą wiedzę na temat kulinarnej historii Krakowa. Organizowane są też tu interesujące warsztaty dla grup, szkół i przedszkoli. Na miejscu działa kawiarnia, w której można skosztować różnego rodzaju obwarzanków, a także kanapek na bazie obwarzanka, oraz sklep pełen obwarzankowych gadżetów, jak np. puzzle. Być może będzie to świetny pomysł na prezent z Krakowa dla najbliższych?
Sami widzicie, jak świetnym pomysłem jest odwiedzenie Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie! Koniecznie zróbcie to przy najbliższej okazji!
Godziny otwarcia Żywe Muzeum Obwarzanka
- poniedziałek - czwartek: 10:00 - 16:00
- piątek - niedziela: 9:30 - 17:30
Cennik Żywe Muzeum Obwarzanka
- bilet normalny - 20 zł
- bilet ulgowy - 18 zł
- bilet grupowy - 15 zł (ulgowy) / 17 zł (normalny)
- bilet rodzinny 2+2 - 68 zł
Żywe Muzeum Obwarzanka - lokalizacja
Sprawdź także: