Do szopki, bo tam cud!

wystawa szopek bożonarodzeniowych kraków gdzie

Przygotowaniom do Bożego Narodzenia towarzyszą coraz popularniejsze również w Polsce świąteczne jarmarki. Gdy te się skończą można wyruszyć… oglądać szopki. Choć są w każdej,  nawet najmniejszej,  parafii, czasem warto jednak poszukać tych czymś się wyróżniających - największych,  ruchomych,  “żywych”, a może z innymi niż gdzie indziej figurami.

Szopki Bożonarodzeniowe

Historia świątecznych stajenek sięga czasów św.  Franciszka z Asyżu, a więc przełomu XIII wieku. To właśnie on dla zobrazowania bożonarodzeniowej historii w czasie odprawianej przez siebie mszy zainscenizował “żywe obrazy” w grocie koło Greccio w 1223 r. Później podobnie postępowali członkowie założonego przez niego zgromadzenia, a wraz z rozprzestrzenianie się franciszkanów szopki pojawiły się na całym świecie.  Pod koniec XIII w. również w Polsce.  Dziś stajenki są wszędzie,  jednak utarło się,  że te największe i często żywe szopki spotkać można właśnie w parafiach prowadzonych przez braci mniejszych. Podpowiadamy kilka naszych typów.

Szopki krakowskie

KRAKOWSKIE SZOPKI wystawa bożonarodzeniowe kraków gdzie

Krakowskie szopki są jedyne w swoim rodzaju - bogate, kolorowe, pełne odniesień do lokalnych smaczków. Sławę przyniosły im misterne konstrukcje i… konkurs. Co roku setki krakusów i nie tylko tworzą niezwykłe konstrukcje, w których poza tradycyjnymi bożonarodzeniowymi bohaterami znajdują się motywy lajkonika i inne krakowskie akcenty.  W tym roku odbyła się już 73 edycja konkursu krakowskich szopek. Co prawda finał już za nami, ale pokonkursową wystawę można oglądać w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) do 28 lutego 2016 r. Wystawa prezentuje prace zwycięzców i wyróżnionych we wszystkich kategoriach wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli) i wg wielkości szopek (duże - powyżej 120 cm wysokości, średnie - 70-120 cm, małe - 15-70 cm i miniatury - do 15 cm wysokości).

konkurs krakowskie szopki bożonarodzeniowe

krakowskie szopki bożonarodzeniowe gdzie

krakowskie szopki bożonarodzeniowe żywe

kraków szopka bożonarodzeniowa

Jeśli już organizujecie wycieczkę do Krakowa, warto zajrzeć i do tamtejszych kościołów np. do Bazyliki Franciszkanów (ul. Franciszkańska 4), w której do niedawna można było można największą w dotychczasowej historii konkursu szopkę - ma 501 cm wysokości, 275 cm szerokości i 111 cm głębokości.  Przed kościołem jest również, jak to u franciszkanów bywa, żywa szopka.

kraków szopki bożonarodzeniowe gdzie

szopki bożonarodzeniowe w krakowie gdzie wystawa

wystawa kraków szopka bożonarodzeniowa

wystawa szopek bożonarodzeniowych kraków gdzie 2

Katowice-Panewniki

W katowickiej dzielnicy Panewniki znajduje się Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (ul. Panewnicka 76), a w  niej nie jedna, a aż trzy szopki (a właściwie rodzaje szopek). Najsłynniejsza jest szopka oltarzowa, jedna z największych w Europie, wznoszona od 1908 r. Ma 18 m wysokości i 32 m szerokości.  Na 600 m2 rozlosowanych jest ok. 130 figur, w tym niektóre ruchome.

szopka bożonarodzeniowa katowice

katowice bożonarodzeniowa szopka gdzie

Dzieciom jednak dużo bardziej podoba się w przykościelnym ogrodzie. Tam jest niewielka żywa szopka z ruchomą stajenką oraz wystawa domowych szopek śląskich i egzotycznych.  Te ostatnie misjonarze przywieźli z najdalszych części świata.

W Warszawie przy Miodowej

Ciekawe są też szopki nawiązujące do historii, miejsc czy bieżących wydarzeń  (choć te ostatnie są często dość kontrowersyjne). Jedną z najsłynniejszych zobaczyć można w Warszawie u ojców kapucynów w Kościele Przemienienia Pańskiego (ul. Miodowa). Pierwszą ruchomą szopkę urządzono tam w 1948 r. Obecne w niej postaci nawiązują do Pisma Świętego, ale też do historii Polski i świata. żłobek jest pomiędzy… Bazyliką św. Piotra w Watykanie, a Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim w Warszawie. Sporo jest też ruchomych figur, ostatnio dołączył do nich papież Franciszek. Nie brakuje i kontrowersyjnych elementów, jak choćby ogonu samolotu tu-154. Ciekawe z jakich względów stajenkę na Miodowej co roku odwiedza ok. 60 tysięcy osób.

We Wrocławiu na Piasku

Największa na Dolnym Śląsku ruchoma szopka co roku budowana jest w Kościele Najświętszej Marii Panny na wrocławskim Piasku. Składa się z ponad 2 tysięcy figur, z czego ruchomych jest ponad 100. Poza tradycyjnymi postaciami zwiedzający mogą zobaczyć podobiznę Jana Pawła II. Część z nich przyniesionych jest przez samych wrocławian.

Żywe szopki

Wiadomo, że dzieciaki lubią zwierzęta, dlatego żywe szopki można odwiedzić nawet przy minusów temperaturach. A jest ich coraz więcej zarówno przy kościołach jak i w centrach miast. My polecamy tą w malutkim Strumieniu (województwo śląskie). Strumieńskie Betlejemowo mieszkańcy wznoszą przy parafii św.  Barbary. Najmłodsi są zachwyceni osiołkiem,  kolorowym ptactwem,  krówkami czy egzotycznymi alpakami.

żywa szopka strumienskie betlejem

żywe szopki bożonarodzeniowe gdzie

zywe szopki slaskie strumienskie betlejem

żywa szopka strumieńskie betlejem gdzie śląskie

żywa szopka strumieńskie betlejem gdzie kiedy

Szopki całoroczne

Stajenki w kościołach można oglądać do początków lutego. Jeśli jednak nie zdążycie zobaczyć ich w okresie świątecznym, nic straconego. Całoroczne szopki działają m. in. w Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej czy dolnośląskich Wambierzycach.

ruchoma szopka olsztyn śląskie

W jurajskim Olsztynie pracuje rzeźbiarz Jan Wewiór, który od lat rozwija swoje kolorowe Betlejemowo pod Strzechą. W malowniczym drewnianym domku kryje się już ponad 800 figurek, w tym ok. 300 ruchomych. Z kolei w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin (Plac NMP 11, Wambierzyce, Kotlina Kłodzka), a w zasadzie w budynku u podnóża tamtejszej kalwarii, oglądać można ogromną ruchomą szopkę, której historia sięga 2 połowy XIX w.

A Wy, które miejsca polecacie? Czekamy na komentarze i opinie na Facebooku

Autorzy: www.podrozehani.pl - Basia, Kamil, tytułowa Hania i najmłodszy Hubcio. Udowadniają, że podróżowanie to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu, a podróżowanie z dziećmi to największa przygoda! Wspólnie z nimi przekonacie się, że niesamowite przeżycia czają się tuż za rogiem. Nawet tym najbliższym. Właśnie o tym są Podróże Hani, czyli opis małych (czasem też tych trochę większych, bo się rozkręcają!) wyjazdów tej pozytywnie zakręconej rodzinki.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"

CZYTAJ TEŻ: NAJPIĘKNIEJSZE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE