Ta mała miejscowość w Beskidach doskonale udowadnia, że na niewielkim obszarze można pomieścić mnóstwo atrakcji dla dzieci, jeśli tylko odpowiednio wykorzysta się naturalne piękno przyrody i konkretnej lokalizacji. Sprawdzamy więc, gdzie warto pójść z dzieckiem w Żywcu i okolicach?
Żywiec z dziećmi – atrakcje – co zobaczyć w okolicy?
1. Góra Żar
Zapytacie, gdzie iść z dzieckiem w Żywcu, a większość odpowie wam to – na górę Żar. To niekwestionowana królowa regionu, prawdziwe centrum rekreacyjne dla rodzin z dziećmi. Dodajmy – i w sezonie letnim, i zimowym. W ciepłe miesiące jest tu czynna zjeżdżalnia pontonowa i plac zabaw z dmuchańcami, a zimą można wybrać się tu na narty. Są tu wyciąg orczykowy i taśmowy dla najmłodszych, wypożyczalnia sprzętu, a naukę jazdy ułatwiają instruktorzy ze szkoły narciarskiej. Dodatkowo na górę Żar od 2004 r. można wjechać kolejką linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Można zabrać ze sobą także rowery, bo na górze mają początek trasy przeznaczone dla amatorów dwóch kółek. U podnóża góry mieści się lotnisko szybowcowe wraz ze szkołą szybowcową, ale teren ten ukochali też sobie miłośnicy paralotni, którzy uatrakcyjniają tutejsze widoki. Na szczycie góry Żar (761 m n.p.m.) znajduje się też widowiskowa elektrownia szczytowo-pompowa tworząca jeden kompleks razem z elektrownią wodną przy zaporze na Jeziorze Międzybrodzkim. Rozpościera się też stąd piękny widok na oba wspomniane jeziora i inne góry Beskidu Małego – Magurkę Wilkowicką i Chroboczą Łąkę.
2. Park linowy Trollandia
Platformy, przeszkody między drzewami, tyrolki… czyli wszystko to, co u dzieci wywołuje uśmiech na twarzy i zdrowe poczucie zmęczenia. W parku linowym Trollandia u podnóża góry Żar, przy dolnej stacji kolejki Polskich Kolei Linowych, dla dzieci przygotowano trzy trasy o różnym stopniu trudności i dodatkowo jedną dla najmłodszych, już od 3 roku życia. Tutaj maluchy będą mogły pokonywać małe tunele, mostki i inne przeszkody kształtujące koordynację wzrokowo-ruchową, dostosowane do ich umiejętności. Coś dla rodziców i starszych dzieci, co podniesie poziom adrenaliny we krwi? Oczywiście też się znajdzie. Jest tu bowiem tyrolka zawieszona na wysokości ok. 15 metrów nad ziemią. Niejedna osoba zrezygnowała ze strachu.
3. Całoroczny tor saneczkowy
I kolejna atrakcja na zboczach góry Żar w Żywcu zasługująca na więcej niż dwa słowa to całoroczny tor saneczkowy. Dobrze, że do jazdy na sankach nie potrzeba tu śniegu, bo dzieci (i rodzice) straciliby taką rozrywkę! 400 metrów zjazdu z licznymi zakrętami, podczas którego osiągniemy prędkość ok. 40 km/h, a to wszystko w scenerii naszych polskich gór. Wygląda imponująco na zdjęciach, na żywo jest jeszcze fajniejsza. Śmiało można powiedzieć, że rodzice będą tak samo zadowoleni jak dzieci.
4. Z dzieckiem w Beskidy
Żywiec jest świetną bazą wypadową do wycieczek w Beskid Śląski. To góry, w których z dziećmi nie będzie nam specjalnie trudno, o ile oczywiście znamy swoje możliwości i będziemy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa turystyki górskiej. Bezpośrednio w Żywcu mają początek trzy szlaki górskie – przez Oczków i Kościelec (795 m n.p.m.), przez Grojec (612 m n.p.m.) oraz przez Tokarkę (530 m n.p.m.), Sopotnię Małą na Romankę (1366 m n.p.m.). Na jakie inne szczyty warto pójść z dzieckiem w Beskidzie Śląskim? Dla rodzin z wózkami i maluchami dobrą opcją będzie droga Doliny Białej Wisełki, która przez 2,5 km ma asfaltowe wyłożenie, a potem prowadzi już przez las na szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Warto też spróbować wycieczki na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne (1257 m n.p.m.), zwłaszcza że można wjechać tu kolejką linową. Z kolei z Bielska-Białej można wejść lub wjechać koleją gondolową na Szyndzielnię, a na górze zostać w schronisku PTTK lub iść dalej zdobywać szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m).
Przeczytaj też:
>> Weekend z dzieckiem w Beskidzie Śląskim <<
5. Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie
Choć rejon ten słynie raczej z przyjaznych dzieciom gór, znajdziemy tu też całkiem sporo okazji do wodnych szaleństw, wypożyczenia wodnych sprzętów i zabawy na plaży. Jezioro Międzybrodzkie, utworzone sztucznie w 1937 r. przez budowę zapory na wodach Soły, jest doskonałym miejscem, by łowić ryby, pływać łódką czy rowerami wodnymi, spróbować swoich sił na żaglach lub windsurfingu. Otoczenie jeziora jest bardzo malownicze, mają tu też swój początek liczne szlaki wiodące na szczyty Beskidu Małego. Z Międzybrodzia Bialskiego można wybrać się m.in. na najwyższy szczyt Beskidu Małego – Czupel (933 m n.p.m.), skąd można dalej maszerować do schroniska na Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.). Inne szlaki docierają do masywu Hrobaczej Łąki (828 m n.p.m.), na górę Żar (761 m n.p.m.), w pasmo Kocierza (879 m n.p.m.) oraz w rejon Gaików (808 m n.p.m.). Razem z Jeziorem Żywieckim i Czynieckim, Jezioro Międzybrodzie tworzy tzw. Kaskadę Soły.
6. Aquapark Leśna
Latem – teren zewnętrzny z basenem wypływowym, boiskiem do piłki nożnej i miejscem na wypoczynek. Zimą – szaleństwa i masaże wodne pod dachem. Co konkretnie czeka na nas na miejscu? Dwa baseny wewnętrzne z biczami wodnymi i miejscami masażu wodnego i powietrznego, zjeżdżalnia, sauna fińska i parowa. A przy okazji dość kameralny klimat, wyjątkowa sceneria dookoła basenu i przyjemność taplania się w wodzie z widokiem na las. Jeśli lubicie aquaparki i będziecie mieli ochotę na relaks po długim dniu w górach, śmiało możecie uznać to miejsce za pewnik.
7. Minizoo, Park Żywiecki
Jeśli jednym z najczęściej wypowiadanych w waszym domu pytań jest: „Jak robi krowa?” lub „Jak robi kaczka?”, to odwiedźcie to miejsce koniecznie. W minizoo w pięknym Parku Żywieckim dzieci będą mogły zobaczyć i usłyszeć z bliska zarówno zwierzęta hodowlane, jak i te nieco mniej popularne, jak np. kangury, strusie, lamy czy pawie. Głaskanie i karmienie oczywiście też jest mile widziane. Przy zoo działa też Stajnia Miejska, w której dzieci zobaczą konie i kucyki. A to wszystko za darmo.
8. Narty z dzieckiem
Jeśli jeździmy na nartach, w Żywcu i okolicach zdecydowanie nie będziemy się nudzić. Wspominaliśmy już o trasach na górze Żar. Ale nie można też zapominać o Czantorii w Ustroniu z 5 trasami zjazdowymi, w tym dwiema o długości 2600 m i 1900 m. Przy okazji w Czantorii funkcjonuje też letni tor saneczkowy i sokolarnia. Z kolei w Bielsku-Białej możemy jeździć na sztucznie naśnieżanym stoku Dębowca. No i jeszcze perełka regionu Szczyrk ze swoim Szczyrk Mountain Resort. Na stokach Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.) i Wierchu Pośredniego (1000 m n.p.m.) czeka na nas ponad 20 km tras o różnym stopniu trudności. Możemy tu skorzystać m.in. z 10-osobowej kolei gondolowej lub dwóch 6-osobowych kolei kanapowych. Jest tu też najdłuższa w Szczyrku kolej linowa z widokowym przejazdem na Zbójnicką Kopę oraz wyciąg taśmowy dla maluchów uczących się jazdy na nartach. Idealne miejsce na narty dla rodziny z dzieckiem.
Przeczytaj też:
>> Najlepsze ośrodki w Polsce na narty z dzieckiem <<
9. Leśny Park Niespodzianek, Ustroń
Gdzie udać się z dzieckiem w okolicach Żywca? Doskonałym pomysłem będzie wizyta w Ustroniu i tutejszym Leśnym Parku Niespodzianek. To wyjątkowy ogród zoologiczny, w którym tuż obok nas i naszych dzieci będą przechadzać się sarny, daniele, kozy i lamy. Zwierzęta żyją tu z ludźmi dobrze, a spora ich część żyje w dodatku bardzo blisko – rzadko w klatkach, częściej swobodnie i tam, gdzie akurat ma ochotę. Dzięki temu zwierzęta są chętnie dokarmiane i głaskane przez dzieci, ale też fotografowane przez zawodowców. W Leśnym Parku Niespodzianek warto zobaczyć pokazy lotów ptaków drapieżnych np. orłów, sokołów czy jastrzębi. Na miejscu jest też Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, plac zabaw i bajkowa alejka.
Więcej >> Leśny Park Niespodzianek
10. Studio Filmów Rysunkowych, Bielsko-Biała
Miasto Reksia oraz Bolka i Lolka (to w tutejszym Studiu Filmów Rysunkowych powołano ich do życia) ma mnóstwo atrakcji, które spodobają się dzieciom. Wspomniane studio jest jedną z nich – tutaj dzieci mogą poznać sekrety powstawania filmów i bajek, tworzenia postaci czy efektów dźwiękowych. Z dziećmi warto pójść też do parku „W dechę” – pierwszego ekologicznego parku rozrywki wypełnionego drewnianymi konstrukcjami pobudzającymi wyobraźnię, rozwijającymi sprawność, ale też wspierającymi troskę o naturę i budującymi ekologiczną świadomość. Mosty linowe, wielkie drewniane konstrukcje do wspinania, oryginalne zjeżdżalnie, tory wodne z kołowrotkami i śluzami, piaskownica z koparką, kreatywne labirynty z przeszkodami to tylko niektóre atrakcje, jakie na nas czekają. Będąc w Bielsku-Białej z dzieckiem, warto też odwiedzić Bielskie Błonia – centrum zabawy z huśtawkami, zjeżdżalniami, parkiem linowym i tor saneczkowy na stokach Dębowca.
Przeczytaj też:
>> Bielsko-Biała z dzieckiem – najciekawsze atrakcje <<